6 Yaşındaki YouTuber, 8 Milyon Dolara Mülk Satın Aldı

YouTube, günümüzün en büyük görüntü izleme platformu. Hatta artık o kadar büyüdü ki ana akım medya da YouTube’a ve toplumsal medyaya kaymaya başladı. Olağan bir platform bu kadar büyüyünce burada dönen para ölçüsü da artmaya başladı.

Güney Kore’de yaşayan 6 yaşındaki Boram da bir YouTuber ve geçtiğimiz günlerde kendisine Güney Kore’nin başşehri Seul’den 5 katlı bir mülk satın aldı. 6 yaşındaki bu ufak kızın, satın aldığı mülke ödediği paraysa 8 milyon dolar. İki farklı YouTube kanalında 30 milyondan fazla takipçisi olan bu ufak kız, ailesi tarafından kurulan Boram aile şirketi vasıtasıyla milyon dolarlık bu mülkü satın aldı.

Bazı görüntüleri 350 milyondan fazla izlenen, bir kanalında 13,5 milyondan fazla başkasındaysa 17,5 milyondan fazla takipçisi bulunan Boram’ın aylık gelirinin 3 milyon dolar olduğu söyleniyor.

Çocuk YouTuberlar konusu hayli tartışmalı. “Save the Children” (Çocukları Koruyun) isimli bir sivil toplum kuruluşu, 2 yıl evvel Boram’ın görüntülerini şikayet etmişti. Kuruluşun şikayet sebebi ise Boram’ın kanalında yayınlanan görüntülerin çocuk izleyicilerin duygusal ve ahlaki gelişimini olumsuz etkilemesiydi.

Sivil toplum örgütü, daha evvel Boram’ın babasının cüzdanından para çaldığı ve otomobil kullandığı bir görüntüyü da polise bildirmişti. Seul Aile Mahkemesi ise ceza olarak Boram’ın ebeveynine çocuk istismarını önlemek maksadıyla kurulan danışmanlık kursunu tamamlama cezası vermişti.

Çocuk YouTuberlar birçok farklı halde tartışmalara husus olsa da platformun en çok para kazananları ortasında bulunuyorlar. Forbes’te yer alan bir habere nazaran geçtiğimiz sene en çok para kazanan YouTuber, 22 milyon dolarlık geliriyle 7 yaşındaki ABD’li Ryan Kaji’ydi.

Başa dön tuşu