Çalınan Disney+ Hesapları, Dark Web’e Düştü

İnternet, sonu muhakkak olmayan tabansız bir kuyu ve artık hayatımızın bir kesimi haline gelmiş durumda. Hal bu türlü olunca da internet üzerinden kullanılabilen pek çok hizmet bulunuyor. Bu hizmetlerden bir tanesi de çevrimiçi dizi ve sinema platformları. Netflix, Amazon Prime, Apple TV+ ve Disney+ üzere platformlar, bugün milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor.

İnternetin görünen yüzünün haricin de bir karanlık tarafı var. “Deep Web” ve bunun bir kademe daha altı olan “Dark Web“, birçok vakit yasa dışı süreçlerin yapıldığı bir ortam. İnternet kullanıcıları, bu karanlık taraftan aradıkları her şeyi bulabiliyorlar. Elbette buna, çalıntı hesaplar da dahil. Bilgisayar korsanları, kullanıcılara ilişkin hesapları ele geçirerek bu hesapları Dark Web üzerinden çok daha uygun fiyatlarla satıyorlar

Şimdi ise bilgisayar korsanlarına, satacak yeni bir eser çeşidi daha çıktı. Bu çeşit, geçtiğimiz hafta hizmete sunulan ve birinci gününde 10 milyon aboneye Disney+ hesapları. Çevrimiçi dizi ve sinema platformlarına tutkun olan kullanıcıların bu platformlara ağır ilgi duydukları su götürmez bir gerçek. Bilgisayar korsanları da bu durumun farkındalar ve Disney+ hesaplarını ele geçirerek Dark Web üzerinden satışa sunuyorlar.

Dünyanın en tanınan toplumsal medya platformlarından Twitter, şu sıralar sık sık çalınan Disney+ hesaplarıyla ilgili paylaşımlara sahne oluyor. O denli ki kullanıcılar, hesaplarını daha ilk günden kaybettiklerini tabir ediyorlar. Görünen o ki Disney+ hesapları çarçabuk çalınabiliyor zira kelam konusu durumdan şikayetçi olan çok sayıda kullanıcı var. Lakin şu an için bilgisayar korsanlarının hesapları nasıl çaldıkları bilinmiyor.

Disney+ açılalı 10 şimdi saat kadar oldu ve benim hesabım daha şimdiden çalındı.

Bilgisayar korsanlarının çalınan Disney+ hesapları için istedikleri meblağ ise 3 ila 7 dolar ortasında değişiklik gösteriyor. Hatta kimi bilgisayar korsanları, Disney+'ın hesap paylaşımına müsaade verdiğini bildikleri için tıpkı hesabı ikinci kere ücretsiz olarak bile dağıtıyorlar. Ortaya çıkan raporlara nazaran Dark Web'de şimdiden sayısız Disney+ hesabı bulunuyor.

Disney+ yetkililerinden hususla ilgili şu an için bir açıklama gelmedi. Fakat kullanıcıların bir formda kendilerini müdafaaları gerekiyor ve bu da eşsiz ve güçlü bir şifre oluşturmaktan geçiyor. Ayrıyeten Disney+ yetkilileri, müşterilerinin hesaplarını koruyabilmek için “2FA” olarak isimlendirilen çift faktörlü kimlik doğrulama özelliğini platforma dahil edebilirler. Bu da Disney+ kullanıcıları için hami bir tedbir olacaktır.

Başa dön tuşu