Chrome Uzantılarının Kullanıcı Verilerine Erişimi Azalıyor

Dünyanın en tanınan web tarayıcısı olan Chrome, Chrome Web Mağazası’nda bulunan uzantıların kullanıcı kapalılığına karşı daha hassas olmaları için Chrome uzantılarına iki yeni sınırlama getiriyor. Chrome uzantıları ile ilgili en değerli değişiklik, artık uzantıların gerekli olan asgarî müsaade setini kullanıcıların karşısına çıkaracak olması.

Peki bu tam olarak ne manaya geliyor? Örneğin Chrome Web Mağazası’ndan indirdiğiniz bir uzantı belirli bir misyona hizmet ediyor lakin bu vazifesi gerçekleştirmenin birden fazla yolu bulunuyor. Chrome, kelam konusu uzantıyı misyonunu en az sayıda hassas bilgiye ulaşarak tamamlaması için zorlayacak.

Şu ana kadar sırf ‘kişisel ve hassas datalara gereksinim duyan’ Chrome uzantıları için Chrome Web Mağazası kapalılık siyasetleri yayınlanıyordu. Yeni kısıtlamayla birlikte kullanıcılar tarafından oluşturulan her türlü şahsî irtibat yahut içeriğe erişime gereksinim duyan Chrome uzantıları da zımnilik siyasetlerine tabi olacak.

Google, yeni Chrome Web Mağazası zımnilik siyasetlerini bu sonbahardan itibaren yürürlüğe sokacak. Geliştiriciler, siyasetler yürürlüğe girmeden 90 gün evvel mevzudan haberdar olacaklar ve uzantılarını siyasetlere uygun hale getirmek için kâfi vakte sahip olacaklar. Siyasetlere uymayan uzantılar mağazadan kaldırılacak.

Başa dön tuşu