Flört etmenin aylık maliyeti 1500 TL

Türkiye’de evlilikle sonuçlanan flört ve nişanlılığın aylık taban maliyetinin 1.500 TL olduğu belirlendi. Rastgele seçilen 27-35 yaş ortasındaki 1000 evli üyesine, flört ve nişanlılık devrindeki harcamaları soruldu. Araştırmaya nazaran çiftler, ortalama 2 yıl süren flört ve nişanlılık periyotlarında toplamda 36.000 TL harcıyor.

BÜTÇELER BİRİNCİ YIL ZORLANIYOR

Flört çiftlerin bütçesi, en fazla alakanın başlangıç günlerinde zorlanıyor. Alakanın birinci 12 ayında haftada en az bir buluşma için yaklaşık 20.000 TL harcanıyor. Her buluşmanın ortalama maliyeti birinci ay 500 TL, öteki aylar 350 TL oluyor. Sevgililer günü, doğum günleri, tanışma günü ve yılbaşı üzere özel günlerde de karşılıklı alınan ikramlara harcanan para 3.000 TL’yi buluyor.

İkinci yıl ise ilginin oturmaya başlaması sonucunda maliyet bariz bir formda 4.000 TL kadar düşerek 16.000 TL düzeylerine geriliyor. İkinci yıldaki haftalık her buluşma 250 TL’ye mal oluyor. İkinci yıl armağanlara 2.500 TL harcanıyor. Bu periyotta gerçekleşen evlilik teklifi ritüelinin masrafı ise ortalama 1.500 TL oluyor.

İLK AY ERKEKLER, ÖBÜR AYLAR ORTAKLAŞA

Araştırmaya nazaran, flört ve nişanlılık periyodunda birinci ay harcamaları yüklü olarak erkekler yapıyor, öbür aylar bayanlar da harcamalara katılıyor. Araştırmaya katılanların yarısı birinci ay dışında da buluşmalarda hesabı erkeklerin ödediğini, yüzde 45’i ise ödemelerin “Alman usulü” yapıldığını bildirdi. Bayanların hesabı tek başına üstlenme oranı ise yüzde 5’te kaldı.

Avantajix.com Dijital Pazarlama Yöneticisi Sevda Köseibiş, flört ve nişanlılık devirlerinde harcamaların buluşmalarla sonlu kalmadığına dikkati çekerek, şunları söyledi: “Erkek ve bayanlar, bu periyotlarda partnerine hoş görünmek için giysiye, cilt bakımına, kuaföre, berbere ve spora önemli paralar harcıyor. Lakin bayan da erkek de bu devirde harcanan parayı sokağa atılmış olarak kabul etmiyor, kendilerine yaptıkları bir yatırım olarak görüyorlar.

Bu günleri daha düşük faturalarla geçirmek isteyenler genelde online alışverişi tercih ediyor. Gençler, alışverişleri daha da ucuzlatacak püf noktalarını kaçırmıyor. Buluşmalarda fırsat sitelerinin avantajlı fiyatlarından yararlanmak, kupon kodu kullanmak yahut Avantajix.com üzere alışverişte harcanan paranın bir kısmını iade eden siteler üzerinden alışveriş yapmak bunların başında geliyor.”

Başa dön tuşu