İnternet Hız Testi Nedir? Hız Testleri Nasıl Çalışır?

İnternet suratınızda bir yavaşlama tespit ettiğiniz vakit ekseriyetle internetinizin ne kadar süratli olduğunu görmek için bir test gerçekleştirirsiniz. Bu test sonucunda internetinizin size ne kadar süratli bir ilişki sunduğunu görebilirsiniz.

Bu suratı tespit etmek için kullandığımız sistem, birçok kişinin 'internet sürat testi' olarak bildiği usuldür. Tarayıcınıza yazdığınızda karşınıza farklı sitelerden farklı sürat testleri çıkacaktır. Bu sitelerden rastgele birine giriş yaparak internet sürat testinize başlayabilirsiniz.

İnternet sürat testi nedir?

İnternet sürat testi, çoklukla mevcut temasınızın ne kadar süratli olduğunu size söyleyen testlere verilen isimdir. Bağlı olduğunuz hizmet, ödeme planınıza nazaran irtibat suratınızı kısıtladığı için ne kadar süratli bir ilişkiye sahip olduğunuzu bu formda görebilirsiniz.

Buradaki en kıymetli noktaysa İnternet Hizmeti Sağlayıcı'nızın (ISP) size vadettiği internet suratıdır. İnternet temas suratlarına baktığınız vakit neredeyse her seferinde “-e kadar” biçiminde bir ibareyi görebilirsiniz. Bu ibare, ISP'ler için bir nebze de olsa hareket alanı sağlıyor. Öteki bir deyişle, ISP'niz size 30 Mbps bir internet suratı vadettiğinde düzgün bir formda 28 Mbps sürat alıyorsanız sağlayıcınızın kelamını tuttuğunu söyleyebiliriz lakin 10 Mbps bir internet süratiyle karşı karşıyaysanız ödediğiniz paranın karşılığını alamıyorsunuz ve hemen internet sağlayıcınızı aramanız gerekiyor demektir.

İnternet sürat testi yaptığınız vakit, test sonucunda ping, yükleme ve indirme suratınızı görürsünüz. Yükleme ve indirme suratını ölçmek, birçok internet sağlayıcısı yükleme ve indirme suratı üzerinden taahhüt verdiği için ziyadesiyle kıymetlidir.

Hız testine başlayınca ne olur?

Bir sürat testini başlattığınız vakit pozisyonunuz belirlenir ve size en yakın olan sunucu bulunur. Sunucu bulunmasının akabinde internet sürat testi, sunucuya kolay bir sinyal (ping) gönderir ve sunucu buna karşılık verir. Bu adım aracılığıyla sinyalin gidip geri dönme mühleti milisaniyeler bazında ölçülür.

Ping tamamlandıktan sonra indirme testi başlar. Test sırasında sunucuya birden çok temas kurulur ve bu temaslar aracılığıyla küçük bilgi modülleri indirilmeye çalışılır. Bu noktada iki farklı öge incelenir: Bunlardan birincisi datayı ne kadar müddette elde ettiği, ikincisiyse bu bilgiyi elde ederken ne kadar bilgi kullanıldığıdır.

Hız testi, daha fazla temasa elverişli bir internetiniz olduğunu fark ettiği vakit daha fazla ilişki açarak daha fazla data indirmeye başlar. Buradaki asıl fikir, internet irtibatını zorlayarak tıpkı anda neler yapabildiğini görmektir.

İnternet hizmetinizi sürat hududu olan bir otoban üzere düşünebilirsiniz. Ek temaslar eklemek, otobana şerit eklemek üzeredir. Sürat sonu değişmese de daha fazla araç geçebileceği için tıpkı yoldan daha fazla araç geçer. Bu da ellinci aracın, dört şeritli bir otobanda iki şeritli bir otobana nazaran daha süratli geçmesi manasına geliyor.

İnternet sürat testiniz gerçek irtibat yoğunluğunu tespit edip ek dataları indirdikten sonra geçen vakti da hesaplayarak önünüze bir indirme suratını çıkarır.

Yükleme hız testi nasıl gerçekleşir?

İnternet sürat testinizi gerçekleştirdiğiniz vakit sırf indirme değil, birebir vakitte yükleme sürat testini de gerçekleştirirsiniz. Bu noktada indirme sürat testinizin çabucak gerisinden otomatik bir biçimde yükleme sürat testiniz başlar. İndirme sürat testine çok benzeri bir süreci takip eden internet sürat testinde sunucudan bilgi indirmek yerine bilgisayarınızdan sunucuya bilgi yüklenir.

Yükleme sürat testi gerçekleşirken indirme sürat testinde olduğu üzere sunucuya ekstra kontaklar kurularak internet yükleme suratınızın ne olduğu ortaya konulur.

İnternet sürat testleri ne kadar gerçek?

İnternet sürat testleri kolay üzere görünse de internet suratınızı hakikat bir formda test etmek epeyce meşakkatli bir süreçtir.

İnternet sürat testinin birinci adımını tekrardan hatırlayın: Öncelikle bir sunucuya bağlanmanız gerekiyor. İnternet suratı testi yaparken test yaptığınız sunucu size çok yakın hatta birebir kentte bile olabilir. Sunucu size çok yakın olsa bile internetin size çok yakın olmadığını unutmayın. İndirmek istediğiniz bir bilginin sunucusu, sizden çok daha uzakta hatta dünyanın öteki bir ucunda bulunabilir. Bu da internet sürat testinde güzel sonuçlara ulaşsanız da bunun gerçekliği yansıtmayacağı durumların oluşabileceği manasına geliyor.

En gerçek internet sürat testi sonucu nasıl alınır?

İnternet sürat testinizin doğruluğu, neyi ölçmek istediğinize nazaran değişiklik gösterir. İnternet sağlayıcınızın size vadettiği suratı sağlayıp sağlamadığını denetim etmek istiyorsanız direkt testi başlatabilirsiniz. Doğal ki testi direkt olarak başlatamayacağınız durumlar da mevcut.

Bir yayıncıysanız ya da konutunuzda daima olarak internete bağlı olan aygıtlar varsa bu aygıtları kapatarak test yaparsanız gerçekçi sonuçlara ulaşamazsınız. Bu noktada standart koşullar altında bir test gerçekleştirmeniz en yanlışsız hareket olacaktır ve en gerçekçi sonuçlara bu formda ulaşırsınız.

İnternet sürat testlerini incelediğimiz yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu ve bunun üzere içeriklerden haberdar olmak için bizi takipte kalın (:

Başa dön tuşu