Mesajlaşmalarda Nokta İşareti Kullanmak Kabalık mı?

İnternet lisan bilimcisi Gretchen McCulloch’un yaptığı bir araştırmaya göre insanlar, cep telefonuyla yaptıkları mesajlaşmalarda iletilerin “nokta” işaretiyle bitmesini kaba buluyorlar. McCulloch, bu durumun nedeni olarak ise WhatsApp ve Facebook Messenger üzere anlık iletileşme uygulamalarını gösteriyor.

McCulloch, internet aleminde noktalama işareti kullanımı hakkında ise,“Genç biriyseniz ve birine bir bildiri gönderiyorsanız, niyetlerinizi bölme formu genelde her birini yeni bir bildiride atmak oluyor zira bir ileti iletmek istiyorsanız gereksiniminiz olan tek şey, yalnızca o bildirisi göndermek. Eklediğiniz her şey, farklı yorumlanabilir” şeklinde konuştu.

Binghamton Üniversitesi’nde 2015 yılında, 126 üniversite öğrencisiyle bir araştırma yapıldı. Yapılan bu araştırmaya göre nokta kullanılan iletiler, kullanılmayanlara nazaran daha samimi ve içten bulundu. Araştırmacılara nazaran bildirinin sonuna nokta koymak, bildiriniz aslında ciddiyse bir sorun yaratmıyor ancak bildiriniz önemli değilse nokta, bu iletisi otomatik olarak önemli yapıyor.

Peki, birinin hakikaten hudutlu olup olmadığını nasıl anlarız? Ya da hakikaten lisan kurallarına uymak için noktalama işareti kullanan birisiyle sinirli birisi ortasındaki farkı nasıl anlayabiliriz? Bu soruların karşılığını Birmingham'daki Aston Üniversitesi'nden lisan bilimi öğretim üyesi Erika Darics veriyor. Darics’e nazaran bu ayrımı konuşmanın bağlamıyla alakalı olarak yapabiliriz.

Darics, bu hususla ilgili “WhatsApp kümesinde arkadaşlarınızla genelde noktalama işareti kullanmıyorsanız ve bir kişi bir anda kullanıyorsa bu genelde nasıl hissettiklerini göstermeye çalıştıkları manasına gelebilir” açıklamasını yaptı. Darics, kişinin yaşı ile iletileşme uygulamalarının kullanılma sıklığının da noktalama işareti kullanımına tesiri olduğu görüşünde. Gençler; orta yaş ve üstü bireylere nazaran daha az noktalama işareti kullanıyor.

Başa dön tuşu