Meta bir şirketi daha satın aldı

En büyük toplumsal medya şirketi Meta, akıllı gözlükler için reçeteli camların 3D baskısında uzmanlaşmış Hollanda merkezli Luxexcel şirketini satın alarak metaverse’e yaptığı yatırımı biraz daha artırdı. Birinci olarak Hollandalı De Tijd (TechCrunch aracılığıyla) tarafından bildirilen bu haber, daha sonra Meta tarafından da doğrulandı.

Meta pek kararlı ilerliyor

Şirketin finansal irtibat lideri Ryan Moore tarafından yapılan açıklamada Meta, “Luxexcel grubunun Meta’ya katılarak iki şirket ortasındaki mevcut iştiraki derinleştirmesinden heyecan duyuyoruz” dedi. Mutabakatın koşulları şimdi açıklanmadı, lakin Meta CTO’su ve Reality Labs lideri Andrew Bosworth, bu ayın başlarında bir blog gönderisinde şirketin metaverse odaklı kısmın işletme masraflarının “yaklaşık yarısını” artırılmış gerçekliğe (AR) harcandığını açıklamıştı. Başka yarısı ise hala önemli bir halde ziyan etmeye devam eden sanal gerçeklik eserleri (VR) alanını geliştirmeye kullanılacak.

2009 yılında kurulan Luxexcel, holografik sinema ve projektörler üzere reçeteli bir lens içinde artırılmış gerçeklik tecrübesi oluşturmak emeliyle gereken ögeleri entegre edebileceğini söylüyor. 2021’de, sanal objeleri bir kullanıcının gerçek hayat ortamına yerleştirmek için gereken dalga kılavuzları yahut şeffaf ekran teknolojisi ile donatılmış bir lens oluşturmak için, Snap’s Spectacles için ekranlar sağlayan şirket WaveOptics ile iştirak kurdu.

Meta birinci AR gözlüklerini üretmeye çalışıyor olsa da, bitmiş bir eser ile uzun bir mühlet daha karşılaşmayabiliriz. Bosworth, Meta’nın AR gözlüklerinin, aygıtı “daha ince, daha hafif, daha süratli ve daha güçlü hale getirilmesinin yıllarca geliştirme çalışması gerektireceğini” söylüyor.

Başa dön tuşu