Meta niyeti bozdu: WhatsApp, Instagram ve Facebook’a para ödeyebiliriz

Meta, son çeyrekte açıkladığı finansal tablolar ile hem yatırımcılarını üzmüş hem de şirketin geleceği hakkında başlarda soru işaretleri oluşmasına sebep olmuştu. Bu durumun en kıymetli nedeni ise, elbet Meta’nın reklam gelirlerinin kıymetli bir halde düşmesi oldu.

Peki bu düşüşün ardında yatan sebep neydi? Bildiğiniz üzere Apple tarafından yapılan bir güncelleme sonrası, artık iPhone kullanıcıları hangi bilgilerinin hangi platformlarca kullanılabileceğini çok daha ayrıntılı bir halde belirleyebiliyor. Tabi bu türlü bir durumda da kullanıcılar genelde şahsî bilgilerinin kullanılmasını kısıtlıyor ve bu da birçok şirketin reklam gelirlerini değerli ölçüde azaltıyor.

Meta niyeti bozdu: WhatsApp, Instagram ve Facebook’a para ödeyebiliriz

İşte Apple’ın yeni siyaseti sonrası reklam gelirleri en çok düşen şirket, bu işten en çok parayı kazanan Meta oldu. Her üç platformunda da yani WhatsApp, Instagram ve Facebook’da reklam gelirleri değerli ölçüde düşen Amerikalı teknoloji devi, devayı daha fazla fiyatlı abonelik elde etmekte buldu.

Bu çeşitten gelirlerini arttırabilmek için kolları sıvayan Meta, birinci iş olarak Yeni Para Kazanma Deneyimleri isimli bir ünite kurarak başına da ünlü çalışanı Pratiti Raychoudhury’i getirdi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada da, kullanıcılar için geliştirilecek yeni fiyatlı özelliklerin, kullanıcıların istekli bir formda para yatırabilecekleri yenilikler olacağının altı çizilirken, reklam gelirlerini tekrar üst çekmenin yeni yollarının aranmaya devam edileceğinin de bilgisi verildi.

Başa dön tuşu