Meta’dan Genç Kullanıcıları Reklamlardan Koruyacak Hamle

Facebook ve Instagram üzere toplumsal medya platformlarının çatı şirketi Meta, reklam ve genç kullanıcılar konusunda yeni bir atılım yapacağını duyurdu. ABD merkezli teknoloji devi, firmaların gösterdiği reklamlara kısıtlama getireceğini söz etti.

Şubat ayından itibaren yürürlüğe girecek değişiklikler, genç kullanıcıları hedefleyen reklamları içeriyor. Artık şirketler, bu şekil reklamları göstermek için genç kullanıcıların verilerinden eskisi kadar çok yararlanamayacak. Meta’ya nazaran yenilikler, 18 yaş altı Instagram ve Facebook kullanıcılarını kapsayacak.

Reklamverenler, cinsiyet ve uygulama içi aktiviteleri reklam göstermek için kullanamayacak

Değişikliklerden sonra reklamverenler, reklamlarını genç kullanıcıların cinsiyetlerine göre göstermesini engelleyecek. Buna ek olarak kullanıcıların Instagram ve Facebook’ta etkileşime girdiği gönderiler, takip ettiği hesaplar üzere uygulama içi aktivitelerinin de gayeli reklamlar göstermek için kullanılamayacağı tabir ediliyor.

Yeni kısıtlamalarla birlikte artık Instagram ve Facebook’ta genç kullanıcıların göreceği şahsileştirilmiş reklamlar, sadece yaş ve konum datalarına dayanarak oluşturulacak. Meta, kullanıcıların bulunduğu bölgedeki hizmet ve eserleri değerlendirebilmesi için pozisyonun gerekli olduğunu söylüyor.

Ayrıca Meta, mart ayı prestijiyle gençlerin her iki uygulamada da aşikâr tiplerde reklamları ‘daha az görmeyi’ seçebileceğini söylüyor. Bu halde de 18 yaş altındaki kullanıcılar Instagram ve Facebook’ta kendilerine uygun reklamlar seçmesi sağlanacak. Uzmanların, toplumsal medyadaki reklamların çocuklara ziyan verdiğini daima olarak vurgulaması düşünüldüğünde Meta’nın düzgün bir adım attığını söylemek yanlış olmaz. Şirket, daha evvel birçok defa gençlerin platformlarındaki hesaplarını nasıl yönettiği konusunda eleştirilmişti.

Öte yandan Meta, geçtiğimiz günlerde şahsileştirilmiş reklamlar nedeniyle büyük bir ceza almıştı. İrlanda Data Müdafaa Komitesi (DPC), Mark Zuckerberg idaresindeki şirkete kullanıcılara zorla reklam gösterdiği gerekçesiyle milyonlarca dolarlık bir ceza vermişti.

Başa dön tuşu