TikTok’a 20 Dakikalık Ücretli İçerikler Geliyor

TikTok, geçtiğimiz hafta sızdırılan ücretli içerik sistemini resmi olarak duyurdu. Bu yeni sistemde 20 dakikadan oluşan 80 videoluk serilere para ödeyerek ulaşabileceksiniz.

TikTok, kimilerine göre dünyanın en büyük sosyal medya platformuyken kimilerine göreyse Çin’in veri toplamak için kullandığı bir sistemden ibaret. Hatta bu casusluk iddialarından neredeyse emin olan ABD ve Kanada, hükümet çalışanlarının TikTok’u kullanmasını yasakladı bile.

Öte yandan TikTok yetkilileriyse sürekli olarak topluluklarına daha fazla kullanıcıyı katmak ve içerik üreticilerinin daha fazla para kazanmasını sağlayarak onları rakibi Instagram’a kaptırmamak için yeni özellikler geliştiriyor.

Para verip 20 dakikalık özel içerikleri izleyebileceğiniz özellik: Series

TiKTok’un bugün yaptığı açıklamada duyurduğu Series isimli özellik, içerik üreticilerinin ücretli içerikler üreterek bunları dilediği fiyattan satmasının önünü açıyor. Her bir “Series” dizisi toplamda 80 video barındırabilecek ve her bir video en fazla 20 dakika uzunluğunda olacak. Yani bir Series’i satın aldığınızda (en fazla) 26.6 saatlik özel videoya erişebileceksiniz.

Geçtiğimiz günlerde sızdırılan ve bugün resmi olan tanıtılan özellik şu anda sadece bazı içerik üreticilerine sunulmuş durumda. Ancak TikTok yetkilileri aldıkları geri bildirimlerle sistemi iyileştirdikten sonra Series’i tüm içerik üreticilerine sunmak istediklerini belirtiyor. Ayrıca Series’den elde edilen gelirlerin tamamının kısa bir süreliğine kesinti olmadan direkt olarak içerik üreticilerine verileceği de verilen bilgiler arasında.

Peki Series’in içinde ne tür içerikler olacak?

TikTok, yaptığı açıklamada Series’in TikTok izleyen kullanıcılara “yüksek kalite, yaratıcı ve daha uzun içerikler” sunulabilmesi için geliştirildiğini belirtirken Series bölümünün genel TikTok kurallarına uygun olmayan içerikler barındırıp barındırmayacağıysa şu anda bilinmiyor.

Ancak bazı TikTok içerik üreticilerine göre Series, TikTok’ta büyük bir kitleye sahip içerik üreticilerinin Youtube videoları yerine Series’de özel videolar, vloglar ve “daha iyi TikTok çekme önerileri” içeren videolar sunmasının önünü açıyor.

TikTok’ta Hangi Videonun Viral Olacağına Çalışanların Karar Verdiği Ortaya Çıktı

Özelliğin tüm içerik üreticilerine ne zaman sunulacağı henüz açıklanmazken TikTok kullanıcılarıysa bu özelliğin gelişine oldukça sevindi.

28.000 Uygulamanın TikTok’un Geliştirme Kitini Kullandığı Ortaya Çıktı

Kaynak :
https://variety.com/2023/digital/news/tiktok-series-creators-sell-premium-episodes-1235545326/

Başa dön tuşu