TikTok’a IMDb Desteği Geldi: Peki Nasıl Kullanılacak?

Son yılların en tanınan toplumsal medya platformları ortasında yer alan TikTok, dünyanın en tanınan dizi, sinema ve televizyon programı bilgi platformu IMDb ile dikkat cazibeli bir iş birliğine imza attı. Yapılan bu iş birliği kapsamında TikTok, IMDb’deki tüm içerikleri lisansladı. Pekala bu, son kullanıcıya nasıl bir yarar sağlayacak?

TikTok, bilhassa de Z neslinin açık orta favorisi. Yapılan araştırmalar, platformun yalnızca görüntü izlemek için değil, haber almak ve bilgi edinmek için kullanıldığını da gözler önüne seriyor. #FilmTok, #MovieTok ve #TVTok üzere dizi ve sinema odaklı etiketlerin günde 25 milyar görüntüleme aldığını tespit eden geliştiriciler, kullanıcının arama motoru muhtaçlığını karşılamak için IMDb ile anlaşmış üzere görünüyor.

TikTok IMDb entegrasyonu nasıl kullanılacak?

Bundan sonra TikTok’ta paylaşım yapacak olan kullanıcılar, görüntüyü paylaşırken IMDb’de bulunan dizi, sinema ve programlar için etiket verebilecekler. Görüntüyü izleyen şahıslar de bu etiketlere dokunup, oluşturulan özel sayfalara yönlendirilecekler. Bu sayfada dizi ve sinemayla ilgili IMDb bilgilerinin yanı sıra, TikTok’ta birebir dizi ve sinemayla ilgili yapılmış öbür paylaşımlar da yer alacak. Kullanıcılar, bu sayfada incelediği üretimi favori olarak da ekleyebilecek.

TikTok’un yeni özelliği işte bu türlü görünecek:

TikTok’ta yapacağı paylaşıma dizi, sinema yahut programı eklemek isteyen kullanıcılar evvel “Bağlantı Ekle”, sonra da “Film ve TV şovları” seçeneklerine dokunacak. Burada, IMDb’de yer alan 12 milyondan fazla üretimin listesi bulunacak (yukarıdaki fotoğrafta solda). İçerik seçildikten sonra da görüntü paylaşımı gerçekleştirilecek. O sinema için oluşturulan etikete dokunan kullanıcı, o üretimle ilgili yapılmış öteki paylaşımları (yukarıdaki fotoğrafta sağda) görüntüleyecek. Böylece izlenecek yeni bir dizi yahut sinema bulmak için TikTok’tan öteki bir mecraya gereksinim kalmamış olacak.

TikTok’un yeni özelliği, an prestijiyle ABD ve Birleşik Krallık’taki kullanıcılar için erişilebilir oldu. Özelliğin ilerleyen periyotlarda daha fazla kullanıcıya ulaşması ve sinema kesiminin bu özellikten etkin olarak yararlanması bekleniyor. Bakalım TikTok, bu atak ile kullanıcıları kendine daha fazla bağlayıp, Google’a duyulan muhtaçlığı hakikaten azaltabilecek mi…

Başa dön tuşu