Twitter, 2022 Dünya Kupası’nın “En”lerini Açıkladı

Futbol tutkunlarına doludizgin günler yaşatan Katar 2022 Dünya Kupası finalleri, Arjantin’in şampiyonluğu ile geride kaldı. Seyir zevki yüksek maçların oynandığı turnuva, sosyal medyada da büyük ilgi gördü. Dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter ise Katar 2022 Dünya Kupası ile ilgili yapılan paylaşımların istatistiklerini yayınladı. Oluşturulan istatistikler, dikkat çeken detaylar içeriyor.

Twitter tarafından paylaşılan veriler arasında en çok konuşulan futbolcular, en çok konuşulan takımlar, hangi ülkenin daha fazla paylaşım yaptığı ve en fazla konuşulan anlar gibi detaylar var. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, Katar 2022 Dünya Kupası’nın Twitter’da nasıl geçtiğine bakalım.

“#WC2022” etiketi altındaki paylaşımlar, gösterim rekoru kırdı!

Twitter’da Katar 2022 Dünya Kupası için oluşturulan “#WC2022” etiketi, bugüne kadarki en popüler spor etiketi oldu. Geçmişte düzenlenen tüm turnuvalarla ilgili etiketleri geriden bırakan “#WC2022” paylaşımları, Twitter’da 147 milyar kez görüntülendi. Twitter, maçlarla ilgili yorumların ve skor tahminlerinin en çok yapılan paylaşımlar olduğunu belirtiyor.

Futbolseverler en çok Mbappe’nin golünde gaza geldi: Saniyede 24 binden fazla tweet atıldı!

Twitter tarafından açıklanan istatistiklere göre kullanıcılar, en çok da turnuvanın final karşılaşması olan Arjantin-Fransa maçı sırasında paylaşım yaptılar. Hatta bu konu Twitter CEO’su Elon Musk tarafından ayrıca gündeme getirildi. Bir paylaşım yapan Musk, maç sırasında Fransa’nın gol atmasıyla, saniyede 24 bin 400 paylaşım yapıldığını belirtti.

Fransa’nın golü için saniyede 24.400 tweet atıldı. Bu Dünya Kupası için gelmiş geçmiş en yüksek sayı!

Twitter, turnuva boyunca dakika bazında ölçümler yaptı. Peki bu ölçümlere göre en turnuvanın en çok ‘konuşulan’ olayları hangileriydi?

İşte Katar 2022 Dünya Kupası’nın en çok konuşulan 5 anı:

 1. Arjantin’in Dünya Kupası’nı kazandığı an.
 2. Mbappe’nin gol atıp, final maçını penaltılara götürdüğü an.
 3. Brezilya’nın penaltı kaçırıp, Hırvatistan’ın yarı finale yükseldiği an.
 4. Final maçında Di Maria’nın gol atıp, skoru 2-0’a taşıdığı an.
 5. Hırvatistan-Brezilya maçının 106. dakikasında Neymar tarafından atılan gol anı.

En çok konuşulan futbolcu: Messi!

 1. Lionel Messi
 2. Kylian Mbappe
 3. Neymar Jr.
 4. Cristiano Ronaldo
 5. Son Heung-min

Paylaşılan istatistiklerde Twitter kullanıcılarının en çok hangi futbolcuları konuştukları da yer alıyordu. Arjantin‘e Dünya Kupası kazandıran Messi, turnuva boyunca en çok konuşulan isim oldu.

En çok konuşulan takım: Arjantin

 1. Arjantin
 2. Brezilya
 3. Fransa
 4. Portekiz
 5. Hırvatistan

Katar 2022 Dünya Kupası’nın ilk gününden son gününe kadar yapılan paylaşımlarda, en çok konuşulan takımın Arjantin olduğunu görüyoruz. Turnuvaya şok bir yenilgiyle başlayıp sonrasında kupaya uzanan bir hikaye yazmaları, bunda en büyük etken olabilir.

Brezilya, turnuva boyunca en çok paylaşım yapan ülke oldu

Twitter tarafından paylaşılan istatistikler, Brezilyalıların bu turnuvaya kilitlendiklerini gözler önüne serdi. Zira turnuva boyunca en çok Brezilya’dan tweet atıldı. İlk beş ülke şu şekilde:

 1. Brezilya
 2. Japonya
 3. Arjantin
 4. ABD
 5. Fransa
Başa dön tuşu