Twitter, yanlışlıkla CSAM içeren profillerde reklam yayınladığını söyledi

Sosyal ağ, pazarlamacılara gönderdiği bir e-postada, profillerdeki tüm reklamları askıya aldığını, tespit sistemlerini güncellediğini, kurallarını ihlal eden hesapları yasakladığını ve bir soruşturma başlattığını söyledi. Reuters, reklamları rahatsız edici içeriğin yanında görünen markalardan kimilerinin Coca-Cola, Disney ve NBCUniversal olduğunu belirtiyor.

Twitter, mevcut teknolojinin bu tıp hesapların %91’inden fazlasını engellediğini söyledi. En son şeffaflık raporunda şirket, 2021’in ikinci yarısında CSAM ile ilgili %31 daha fazla hesaba karşı harekete geçtiğini söyledi.

Bir Twitter sözcüsü yaptığı açıklamada olayı ve soruşturmayı doğruladı. CSAM’ı yakalamak için mevcut çalışmaların yanı sıra şirket, hem reklam verenleri hem de kullanıcıları korumak için “doğru modellere, süreçlere ve ürünlere” sahip olmasını sağladığını söyledi.

Twitter, kazara CSAM içeren profillerde reklam yayınladığını söyledi

Haber Twitter için vakitsiz. The Verge, Twitter’ın CSAM ve öbür cinsel istismar biçimlerini tesirli bir formda yakalayamayacağı telaşları üzerine bir OnlyFans klonu oluşturma gayretlerini bıraktığını bildirdikten yalnızca haftalar sonra geldi. Ayrıyeten, toplumsal medya Elon Musk ile potansiyel olarak iptal edilen 44 milyar dolarlık satın alımının bahtı üzerinde savaşmaya devam ettikçe ortaya çıkıyor. Musk, itirazlarının birçoklarını uydurma hesap datalarının yanlış bildirildiği argümanına odakladı.

Olayın duyulmasının akabinde ani bir finansal tesir de oldu. Reuters, Dyson ve Mazda üzere büyük isimlerin ya pazarlama kampanyalarını dondurduğunu ya da Twitter’daki kimi bölgelerden reklam çektiğini kelamlarına ekledi. Coca-Cola ve Disney, aktifliği kabul edilemez bulduklarını söylerken, NBCUniversal Twitter’a CSAM’a çalışan reklamları kaldırmasını söyledi.

Başa dön tuşu