Twitter yavaşlatıldı! Sıra Türkiye’de mi?

Türkiye’de çıkan toplumsal medya maddesine nazaran ülkemizde faaliyet gösteren toplumsal medya platformlarının temsilci ataması gerekiyordu. Bu süreçte Facebook ve Google aksiyon almış lakin Twitter’dan ses seda çıkmamıştı. Reklam gösterme yasağı ile karşılaşan Twitter‘ın çok yakında ağ bant genişliği kısıtlanacak ve yavaşlatılacak.

Rusya Twitter’ı yavaşlattı! Sıra bizde!

Bu süreçte değişik bir atak Rusya’dan geldi. Rusya’nın internet kontrol kurumu Roskomnadzor; Twitter’ın yüzde 50 oranında yavaşlatıldığını açıkladı. Bu yavaşlatma Rusya hükümetinin Twitter’a bildirdiği yasaklı içerikleri silmemesinden ötürü kaynaklanıyor.

Buna benzeri bir olay Türkiye’de de uygulanacak üzere görünüyor. Zira Twitter hala ülkemizde temsilci bulundurmuyor. Bu yüzden ağ bant genişliğinde sürat düşüşü yapılacak.

Devletimiz yasaklı olan içerikleri Twitter’a bildirmek için hala dolaylı yollar izlemesi gerekiyor. Bu işin bu türlü olmayacağı ortada. Twitter ülkemizde temsilci bulundurmalı ve şikayetleri 48 saat üzere kısa bir müddette değerlendirmesi gerekiyor. Bu sayede terör örgütü propagandası üzere toplumsal nizamı bozacak olayların önüne geçilir.

Sosyal medya yasasının neler sunduğunu anlattığımız görüntüye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sizce Twitter’ın Türkiye’ye olan tavrı yanlışsız mu? Temsilci atanmalı mı? Gelin yorumlarda tartışalım.

Başa dön tuşu