YouTube merakla beklenen yeni aracını kullanıma sundu

Kendi görüntülerinizden rastgele birini yüklediyseniz, ana uygulamanın çabucak içinde “Oluştur” altında “Kısada Düzenle” isimli yeni bir araç göreceksiniz. Bu araç görüntünün en fazla 60 saniyesini seçmenize ve onu, metin filtreleri yahut ek görüntü ekleyebileceğiniz ve akabinde Kısa olarak yükleyebileceğiniz Shorts düzenleyicisine direkt getirmenize imkan tanıyor.

Short’u yükledikten sonra, görüntünün altındaki “Buradan oluşturuldu” ilişkisi aracılığıyla alındığı görüntünün tamamına temas veriyor. Bu, içerik oluşturucuların Shorts’u ana görüntü için tanıtım araçları olarak kullanmasını sağlayarak görüntülemeleri ve etkileşimi artırmaya yardımcı olacak. Fakat araç, rastgele bir görüntüdeki içeriği yine düzenlemenize imkan tanıyan Cut’ın bilakis, sırf kendi içeriğiniz üzerinde çalışıyor.

YouTube merakla beklenen yeni aracını kullanıma sundu

Aracı, 2010’da oluşturduğum daha uzun bir görüntüden 10 saniyelik bir Short oluşturarak denedim ve kullanımı en az reklamı kadar kolay oldu: görüntünün en düzgün kısmını almama, metin yerleştirmeme ve bir filtre eklememe müsaade verdi.

TikTok’un muazzam başarısı, tüm toplumsal medya ağlarını da buna bir formda karşılık vermeye zorladı. Bununla birlikte, Instagram kısa mühlet evvel TikTok’ta tam ekran besleme ve önerilen gönderi özellikleri üzere kullanıcılardan gelen kıymetli bir reaksiyonun akabinde geri çekildi. Lakin YouTube, farklı bir izleyici kitlesi çeken daha uzun biçimli içerik sunduğu için TikTok tarafından tartışmasız daha az tehdit ediliyor.

Başa dön tuşu