2023’te Twitch’e Gelecek Özellikler Açıklandı

Dünyanın en tanınan canlı yayın platformu Twitch, 2023 yılında getireceği özellikler için bir yol haritası paylaştı. Yeni özellikler, reklamlar, yayıncıların para kazanmasını sağlayacak yeni seçenekler üzere birçok mevzuyu kapsıyor.

Şirketin yönetici tarafından Tom Verilli ve Mike Minton tarafından paylaşılan bir açık mektupta özelliklere değinildi. Buna nazaran platforma gelecek yenilikler, yılın birinci yarısında çıkış yapacak. İkili, açıklamalarında bununla ilgili, “Bu yıl için ana odağımız, hem topluluklarınızın hem de Twitch’teki çıkarlarınızın büyümesidirifadeleri kullanıldı.

Reklam Teşvik Programı’nı daha kolay hâle getirecek özellikler geliyor

Yapılacak büyük değişikliklerin kimileri ‘Reklam Teşvik Programı’nda olacak. Bu program, yayıncılara muteber, sabit, aylık reklam geliri kazanma imkânı tanıyordu. Ana maksat ise, evvelden ayarlanmış reklam zamanlaması ve otomasyon ile reklam yükünü hafifletmekti. Lakin yayıncılar, mevcut sistemi karmaşık olması ve reklamlar üzerindeki denetim eksikliği nedeniyle eleştiriyordu.

Twitch’in değişiklikleri de bu şikâyetlerin akabinde geldi. Verilli ve Minton’a nazaran program, bu yıl içinde güncellenecek ve yayıncılara reklam sayısını ayarlama konusunda daha fazla esneklik sağlanacak. Tıpkı vakitte daha fazla görünürlük ve denetim sağlayacak halde de güncellenecek.

Yayın öncesi reklamlar konusunda da değişiklikler var. Örneğin, saatte üç reklam yayınlamak, tüm yayın öncesi reklamların devre dışı bırakılmasını sağlayacak. Ayrıyeten fotoğraf içinde fotoğraf (PIP) özelliğinin bu reklamların birçoklarına uyarlanacağı ve yayıncıların yaklaşan reklamları izleyenlere haber verecek formda işaretleyebileceği de belirtildi.

Yayıncıların para kazanmasını sağlayacak daha fazla yol da bu yıl Twitch’e eklenecek

Bunlar dışında Twitch, yayıncıların gelir elde etmesi için yeni yollar getireceğini de söylüyor. ‘Sound Bites’ ismi verilen yeni bir sesli ihtar aracı, izleyenlerin yayıncılarla irtibata geçmek ve onları desteklemek için para ödemesini sağlayacak.

Bazı sponsorluk özellikleri de test edilecek. Platform, yayıncıların markaları yayınlara, sohbetin üstüne yahut kanaldaki öteki yerlere yerleştirilebileceğini söylüyor. Bu halde de daha az rahatsız edici ve daha ilgi cazibeli bir sponsorluk tecrübesinin sunulması amaçlanacak.

Şirket, son olarak kanalların başka platformlarda da tanıtılması için yeni araçlar yaratmanın da yollarını arıyor. Bu kapsamda kullanıcıların YouTube Shorts, TikTok üzere kısa görüntü formatlı videoları dışa aktarabilmesi sağlanacak. Yayıncıların bu şekil en fazla 20 görüntüyü kanalına sabitleyebileceği de Twitch tarafından söyleniyor.

Başa dön tuşu