YouTube, Çocuk Güvenliğini Artıracak Yeniliklerini Duyurdu

Yeni jenerasyonun teknolojiyle iç içe büyüdüğünü göz önüne alırsak, çocukların toplumsal medya kullanımında daha da etkinleştiğini söylememek olmaz. Münasebetiyle çocukları amaç alan makûs gayeli ya da ziyanlı içeriklerde de artış yaşanması olağan olarak ortaya çıkan bir durumdur.

YouTube ise çocuk güvenliği hakkında sıkça duyduğumuz bir isim. Şirket çocuklar için güvenliği artırmaya çalışsa da hakkında birçok suçlama mevcut. Son olarak ise şirket, Çocuk Çevrimiçi Zımnilik Müdafaa Yasası'nı ihlal ettiği gerekçesiyle 200 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

YouTube'daki data toplama ve hedefleme uygulamalarından kaynaklanan suçlamalar sonrasında şirket bugün YouTube Kids’te ve bilgi toplama halinde değişikliğe gittiğini duyurdu.

Veri toplama değişiyor; bireye özel reklam, yorumlar ve bildirimler kalkıyor:

Şirketin blog sayfasında paylaştığı yazıya nazaran çocuğa yönelik olan içeriklerden toplanan bilgiler, kullanıcının yaşına bakılmaksızın bir çocuktan geliyormuş üzere tahlil edilecek. Yani çocuklar için üretilen görüntülerden toplanan ve kullanılan datalara bir limit gelecek ve sadece servisin muhtaçlığı kadar kullanılacak.

Kişiye özel reklamlar, yorumlar ve bildirimler çocuklara özel üretilmiş içeriklerde artık bulunmayacak. Bir içeriğin çocuklara özel olup olmadığı ise içerik üreticilerine kalmış durumda. Çocuklara özel içerik üreten görüntü üreticileri içeriklerinin bu kategoride olduğunu söyleyecek. Bunun yanında YouTube, makine öğrenme teknolojisini kullanarak bir içeriğin küçük yaştaki çocuklara yönelik olup olmadığını denetim edecek.

İçerik üreticilerinin sırf dört ayları var:

YouTube, yazısında bahsettiği tüm değişiklikleri dört ay içerisinde aktif hale geleceğini vurguladı. Hasebiyle işi aile ve çocuk içerikleri üretmek olan içerik üreticilerinin yeni değişimlere adapte olabilmeleri için sırf dört ayları var. Şirket ise içerik üreticilerinin değişikliklere daha uygun alışabilmeleri için kaynak sağlayacağını belirtti.

Bunun dışında YouTube, çocuk, aile ve eğitim içeriklerinin kalitelerini artırmak için yatırımlar yapmaya devam edecek. Şirket, YouTube ve YouTube Kids’te daha yepyeni ve yeterli içeriklerin üretilmesini desteklemek için 100 milyon dolarlık fon ayırdığını duyurdu.

YouTube’un çocukları korumak için yaptığı çalışmalar sırf şirket dışında gerçekleşmiyor. Şirket, bünyesinde çalışan şahıslara de yıllık zarurî eğitim verecek. Yazıda şirketin bugün yaptığı değişiklikler sırf bir başlangıç olarak belirtilirken, ilerleyen vakitlerde da dünyadaki kanun organlarıyla birlikte çalışılacağı söylendi.

Başa dön tuşu