51. Bölge Etkinliğinin Kurucusunun Evini FBI Bastı

Birçoğunuz 51. Bölge aktifliğini onlarca kere duymuşsunuzdur fakat olaya aşina olmayanlar için kısaca özetleyelim. Facebook'ta bir mizah sayfasının başlattığı aktiflikte Amerika Birleşik Devletleri'ne ilişkin bir askeri bölge olan ve uzaylı çalışmaların yürütüldüğü düşünülen 51. Bölge'yi istila etmek üzerine bir aktiflik başlatıldı. Başlangıçta latife olduğu son derece aşikâr olan aktifliğe iki milyon kişinin katılacağını belirtmesi üzerine olayın latife boyutunu aştığına karar verildi.

ABD hava kuvvetleri sözcüsü, bahse ait yaptığı açıklamalarda kimsenin bu türlü bir şeye teşebbüs etmemesi gerektiğini, bu türlü bir teşebbüste bulunanların da geri püskürtüleceğini tabir etmişti. Bu açıklamanın akabinde daha fazla kişi aktifliğe katılacağını belirtti. Dahası, Nevada'da bulunan askeri üssün etrafındaki oteller doldu.

Tüm bu latife makul bir noktaya kadar hoş gitse de FBI meskeninize geldiği vakit latifeyi fazla kaçırdığınızı düşünebilirsiniz. Aktifliğin kurucusu Matty Roberts da tam olarak bunu yaşadı.

Annesinin onu aramasıyla birlikte FBI'ın meskenine geldiğini öğrenen Roberts, doğal olarak önemli halde korktuğunu lakin olayların iddia ettiği biçimde gerçekleşmediğini belirtti. Meskenine gelen FBI vazifelilerinin sırf kendisinin inançta olduğunu denetim etmek ve vefat tehdidi alıp almadığını öğrenmek için geldiğini belirten Roberts, gelen görevlilerin son derece havalı olduğunu belirtti.

Bu aktifliğin bir latife olduğunu tabir eden Roberts, Facebook kendi sayfasını kapattığı vakit bunu insanlara açıklayamayacağını, birçok insanın aktifliği gerçek sanarak alana gideceğini belirtti. Facebook, sayfayı tekrar etkinleştirdiğindeyse tüm olay yeni bir aktifliğe dönüştü.

Belirtilen tarihte bahisle ilgili bir şenlik düzenlemek isteyen Roberts, aktifliğe katılan şahıslarla birlikte müzik, sanat ve kamp üzerine bir şenlik gerçekleştireceğini belirtti. Aktifliğin Nevada'da yapılacağını da belirten Roberts, herkesi beklediğini açıklamalarına ekledi.

Bu aktifliği yaparken birinci odağının para olmadığını belirten Roberts, “Kâr etmek natürel ki de hoş bir şey fakat para önceliği olan biri olarak görülmek istemiyorum. İşin nakdî boyutu nitekim benim için değerli değil. Başlangıçta bu işin gerçek dahi olacağını düşünmeden başlattım ve şu an da o denli devam etmesini istiyorum” dedi.

Başa dön tuşu