ABD TikTok’a bir şans daha verdi

Son vakitlerin en tanınan uygulamalarının başında hiç elbet ki TikTok geliyor. Kelam konusu platform, herkesin bildiği gibi kullanıcılarına kısa periyodik görüntüler çekip paylaşma imkanı sunuyor. Kısa vakit içerisinde hem ülkemizde hem de dünyada tanınan hale gelen toplumsal medya platformunun ABD’deki akıbeti belirsizliğini hala koruyor. Hatırlanacağı üzere daha öncesinde ABD’nin çılgın Lideri Donald Trump, TikTok uygulamasının ABD operasyonlarının satılması isteğini lisana getirmiş ve aksi taktirde bahsi geçen toplumsal medya ağının yasaklanacağını söylemişti.

ABD TikTok’a bir talih daha verdi

Alınan karara nazaran TikTok‘a 12 Kasım tarihine kadar müddet tanınmıştı. Fakat bölge hakimi, Ticaret Bakanlığı tarafından alınan yasaklama kararını uygun bulmadı ve bunu engelledi. Bunun sonrasında Ticaret Bakanlığı bir açıklama yayınladı ve mahkeme buyruğuna uyulacağını söz etti. Lakin lider tarafından alınan kararın savunulacağının da altı çizildi.

Tüm bu gelişmelerin akabinde, TikTok‘un geleceği hakkında soru işaretleri bir oldukça arttı. Son olarak alınan karar ise bahsi geçen uygulamaya bir talih daha tanındığını ortaya koyuyor. Buna nazaran platformun ABD operasyonlarının satılması için tanınan mühlet, 27 Kasım gününe kadar uzatılmış durumda.

Bu mühletin sonunda TikTok için bir uzatma kararının daha alınabileceği üzerinde durulurken, ByteDance’in ne yapacağı merakla bekleniyor. Herkesin bildiği üzere Trump bu uygulamaya ulusal güvenliği tehdit ettiği münasebeti ile pek sıcak bakmıyor. Gelecek yeni idarenin tutumunun nasıl olacağı da TikTok‘u yakından ilgilendiriyor.

Başa dön tuşu