Adil Kullanım Kotası Uygulamasının Resmi Sonuçları Açıklandı

Bu yıl, internet servis sağlayıcılarının Adil Kullanım Kotası (AKK) ya da Adil Kullanım Noktası (AKN) olarak isimlendirdiği kavram ortadan kaldırılmış, kullanıcıların belli bir noktadan sonra internet suratlarının yavaşlatılması uygulaması büsbütün yok olmuştu. Bunun sonucunda Türkiye'deki kullanıcıların ne kadar internet kullandığının raporu ortaya çıktı.

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu'nun (BTK) açıkladığı 'Türkiye Haberleşme Dalı 2019 Yılı 1. Çeyrek Raporu' isimli rapor sonucunda Adil Kullanım Kotası kalktıktan sonra sabit internet kullanıcılarının 10 GB daha fazla internet kullandığı, taşınabilir kullanıcılarınsa aylık kullanımlarının 6,6 GB internet kullandığı ortaya kondu. Ayrıyeten sabit internet kullanıcılarının birinci sefer 100 GB'ın üstüne çıkarak 97,5 GB'tan 107,5 GB kullandığı da gözlemlendi. Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberine nazaran bu artış, Türkiye'de sabit internette 3 aylık devirler prestijiyle en büyük artış olarak kayıtlara geçti.

Adil Kullanım Kotası kalktıktan sonra internet hizmeti sağlayıcıları, sınırsız internet paketlerinin yanı sıra farklı sürat seçeneklerine sahip internet paketlerini de kullanıcılarına sunmuştu. Tekrar Adil Kullanım Kotası kalktıktan sonra Türkiye'deki sabit internet abonelerinin %37,8'inin 16-24 Mbps, %21,9'unun 24-35 Mbps, %1,6'sının da 50-100 Mbps suratında interneti seçtiği görüldü.

Mobil internet kullanımı bilgilerini inceleyecek olursak durumların biraz daha farklı olduğunu söyleyebiliriz. 4.5G teknolojisine geçildikten ve internet suratlarının artmasından sonra taşınabilir internet kullanıcılarının aylık 4,9 GB olan kullanımı, ortalama 1,7 GB artarak 6,6 GB'a yükseldi.

1 Nisan 2016 tarihinde kullanımına başlanan 4.5G, 3G ağlara nazaran çok daha yüksek internet suratını sağlayabiliyor olsa da birçok kullanıcının hâlâ bu teknolojiyi kullanmadığı biliniyor. 4.5G'ye kayıtlı 72 milyon abone olduğu verilerce biliniyor olsa da kimi abonelerin SIM kart dayanağının olmaması ya da aygıtlarının 4.5G'yi desteklememesi sonucunda sırf 41,8 milyon kişinin 4.5G ilişkiyi kullandığı belirtildi.

Necdet Çalışkan'ın Habertürk'te yayımlanan içeriğini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu