AİHM’den Türkiye’ye Wikipedia Savunması ile İlgili Ek Süre

Dünyanın en tanınan çevrimiçi ansiklopedilerinden olan “Wikipedia“ya olan erişim, 2017 yılından beri ülkemizde engelli. Yapılan açıklamalara nazaran bu erişim pürüzüne neden olan sebep ise Wikipedia'nın İngilizce versiyonunda yer alan kimi bilgiler. O denli ki Wikipedia'nın İngilizce versiyonunda “Suriye İç Savaşına Dışarıdan Katılım” ve “Devlet Dayanaklı Terörizm” üzere hususlarda yer alan bilgiler, platformun Türkiye'den engellenmesine neden olmuş durumda.

Wikipedia'nın bir müddettir ülkemizde ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) davaları görülüyor. Türkiye'de geçen davalarda Wikipedia'nın hatalı olduğu tabir edilirken AİHM'de geçen davada ise Wikipedia, Türkiye'yi suçluyor. Bu karmaşık süreçte artık ise yeni bir karar çıktı. Türkiye, AİHM'deki Wikipedia savunması için mahkemeden ek müddet talep etti ve AİHM, Türkiye'nin ek müddet talebini kabul etti. 

AİHM'de görülen dava, Türkiye'deki Wikipedia erişim yasağının “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi“ne (AİHS) uygun olup olmadığını içeriyor. Türkiye bu dava kapsamında Wikipedia ile ilgili kimi kanıtlar sunmak durumunda. Sunulacak kanıtlarla birlikte Wikipedia'nın Türkiye'deki pürüzünün haklı olup olmadığı sonucuna ulaşılacak.

Bu bağlamda AİHM, Türkiye'ye 7 soru yöneltti. Olağan şartlarda bu 7 sorunun 24 Ekim'e kadar yanıtlanması gerekiyordu lakin Türkiye bu mevzuda ek bir mühlet istedi. AİHM, Türkiye'nin talebini kabul ederek savunma için 6 haftalık ek mühlet verdi. Türkiye, alınan bu ek müddet kapsamında AİHM'nin yönelttiği soruların cevaplarını vermek için hazırlanacak.

AİHM, Türkiye'ye neler sordu?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye'ye yönelttiği sorular ortasında Türkiye'deki mevcut maddelerin durumu bulunuyor. Bu bağlamda AİHM, Türkiye'nin 2015 yılında yürürlüğe koyduğu “İnternet Yasası“nın AİHS'ye uygun olup olmadığını soruyor. Ayrıyeten AİHM, Türkiye'deki 5651 sayılı tıpkı kanun kapsamında Wikipedia'ya yönelik daha farklı yaptırımların uygulanıp uygulanamayacağını da öğrenmek istiyor.

AİHM'nin Türkiye'ye yönelttiği ve kamu ile paylaşılan bir başka sorusu ise Anayasa Mahkemesi (AYM) ile ilgili. AİHM, Wikipedia'nın AYM'ye yapmak durumunda olduğu ve 2 yıldır son bir sonuca ulaşamayan müracaatın akıbetini öğrenmek ve bu bağlamda AYM'nin Wikipedia'ya karşı bakışını öğrenmek istiyor. 

Başa dön tuşu