Casuslar, Olmayan Bir Yüzle LinkedIn’de Siyasileri Ekledi

Amerikan Associated Press isimli haber ajansına konuşan uzmanlar, casusların ABD'nin siyasi sahnesine sızmak için gerçekte var olmayan Katie Jones isimli bir kişinin fotoğrafını oluşturmak için yapay zekâ kullanmış olabileceğini söylüyorlar.

Uzmanlara nazaran manzara, biraz ürkünç bir bakışa sahip olsa da makul kabul edilmeyecek bir düzeyde de değil. Bununla bir arada bulanık olan küpeler ve tam uyuşmayan farklı renk tonlarındaki gözler, fotoğrafın gerçek olmadığını gösteren işaretlerden ancak görünen o ki bu imaj kimi siyasi isimleri kandırmak için kâfi olmuş.

Tamamen yapay bir karakter olan Katie Jones, Merkez Bankası Başkanlığı için düşünülen bir isim olan ekonomist Paul Winfree, devlet sekreteri yardımcısı vekili ve kıdemli yardımcısı da dâhil olmak üzere birçok Amerikan yetkilisine ya da siyasi isimle LinkedIn kontağı kurdu.

Jones'un ardındaki bireylerin kim olduğu muhakkak olmasa da başarılı bir halde bu siyasi maksatları tehlikeye attıklarına dair hiçbir gösterge yok. Associated Press isimli haber ajansı, LinkedIn'in husus hakkında yorum yapmasını istedikten kısa bir müddet sonra hesap ortadan kaybolurken LinkedIn de sitenin tertipli olarak uydurma hesaplardan arındırıldığını açıkladı.

Çin'in casus bulmak için LinkedIn'i kısmi olarak kullandığı da söylerken bu durumun toplumsal medyalardaki kişilere tamamen güvenmemek gerektiğini ortaya koyduğunu belirtmek isteriz. Yapay zekânın ise gelecekte çok daha gelişeceğini bildiğimizden güvenilirken konusunda neler olacak daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu