MIT, Wi-Fi Ağlarında Çığır Açacak Bir Özellik Geliştirdi

'Televizyon izleme' hareketini bile internet üzerinden gerçekleştirdiğimiz günümüzde internet suratı çok büyük bir değer arz ediyor. Neredeyse herkesin bildiği bu durumu soyut ya da teorik bilgilerle ele almamıza bile gerek yok.

Ailenizdeki herkesin meskende bulunduğu bir günü düşünün. Kimsenin konuttan çıkmamış olduğu bir pazar günü olsun. Herkes kendi odasında bir şeylerle ilgilenirken herkes aynı Wi-Fi'a bağlanacaktır. Bir odada siz maç izlerken diğer bir odada çizgi sinema izleyen bir kardeşiniz bulunuyor olabilir. Bu sırada sizin maçınız önemli bir kesintiye uğrarken kardeşinizin çizgi sinema cümbüşünde hiçbir sorun yaşanmadığını göreceksiniz.

Wi-Fi paylaşımı yapan protokollerde bant genişliği, mevcut kullanıcı sayısına eşit olarak bölünür. Diğer bir deyişle 2X internetiniz varsa ve Wi-Fi'ı kullanan 2 kişi bulunuyorsa ikiniz de X kadar bant genişliğine sahip olursunuz. Bu dağılımın son derece eşit bir halde gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Pekala bu dağılım ne kadar adil?

Bir maç izlemekle bir çizgi sinema izlemenin gerektirdiği bant genişlikleri vahim derecede farklı. Bunun farkında olan MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) araştırmacıları, bir Wi-Fi kontağını paylaşan insanların gereksinim duyduğu bant genişliğini hesaplayarak herkese gereksinim duyduğu oranda genişlik sağlayan bir sistem geliştirdi.

Minerva isimli sistem, iki görüntüyü da çevrimdışı bir biçimde tahlil ederek hangi görüntünün daha geniş bir bant genişliğine muhtaçlık duyduğunu tespit ediyor. Bu sayede daha az bant genişliğine muhtaçlık duyan kullanıcının bant genişliği, kalite etkilenmeden düşürülüyor.

Minerva'nın test etaplarında görüntülerin tekrar belleğe (rebuffer) alınma müddetlerinin yarı yarıya düştüğü, her üç testten birinde görüntüleri 720p'den 1080p'ye geçirmek için teklifler verildiği gözlemlendi. Tüm bunların yanı sıra sistem sırf konutlar için tasarlanmamış.

Araştırma takımı, birebir sistemin geniş bölgelere internet irtibatı sağlayan hizmetler tarafından da kullanılabileceğini belirtti. Netflix ve Hulu üzere isimlerin bu sistemden yararlanabileceğini belirten araştırmacılar, rastgele bir donanım olmadan bu sistemin çarçabuk mevcut sistemlere entegre edilebileceğini de açıklamalarına ekledi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu