Chrome’un Android’deki En Rahatsız Edici Sorunu Çözüldü

Google, internet tarayıcısı Google Chrome’a ekleyeceği yeni bir özelliği daha kullanıcıların testine sundu. Şirket, Chrome’un Mac, Windows, Linux, Chrome OS platformlarının akabinde Android platformuna da'Quieter notification permission prompts' (Daha sessiz bildirim izinleri) özelliğini ekledi.

Özellik, isminden de anlaşılacağı üzere birtakım sitelere giriş yaptığımızda tarayıcıda beliren bildirimleri özelleştirmemize yarıyor. Chrome’un sunduğu ayarlar ortasında 'Enabled', 'Enabled (heads-up notifications)', 'Enabled (mini-infobars)' ve özelliği isterseniz kapatmanız için 'Disabled' seçenekleri bulunuyor.

Seçenekler, kullanıcıların bildirimleri nasıl alacağını belirleyecek:

'Enabled (heads-up notifications)' seçeneğini seçtiğinizde, ziyaret ettiğiniz sitenin size bildirim göndermek istediğini söyleyen bir pencere açılacak. Siz de bu pencereden bildirimleri engelleyebilecek ya da kabul edebileceksiniz. 'Enabled (mini-infobars)' seçeneğinde ise bildirim istekleri ekranın altında ufak bir mesaj olarak karşınıza çıkacak.

Özellik nasıl etkinleştirilir?

Google Chrome’un rahatsız edici bildirim izinlerinden kurtulmanızı sağlayan yeni özelliğini etkinleştirmek epey kolay. Aşağıdaki adımları takip ettiğiniz takdirde bildirim müsaadelerini nasıl görmek istediğinizi ayarlamanızı sağlayan seçeneklere ulaşabilirsiniz.

  • Öncelikle Android aygıtınızdan Google Chrome’u açın.
  • Ardından tarayıcının adres çubuğuna chrome://flags yazın ve temasa gidin.
  • Açılan sayfada 'Quieter notification permission prompts' seçeneğini görene kadar aşağıya kaydırın ya da arama çubuğuna özelliğin ismini motamot yazın.

  • Özelliği bulduktan sonra yanda yer alan 'Default' seçeneğine tıklayın.
  • Önünüze çıkan seçeneklerden istediğinizi seçin ve deneyin.

Google, Chrome tarayıcısını geliştirmeye ve kullanıcılarının şikâyetlerini dinlemeye devam ediyor. Şirket, son olarak tarayıcıya evvelki sürümlerde yer alan ancak yeni sürümlerde kaldırılan 'Diğer sekmeleri kapat' özelliğini geri getirmişti. Bununla birlikte yeni ızgara nizamı üzerinde çalıştığı da haberimize husus olmuştu.

Google Chrome’un chrome://flags irtibatı üzerinden şirket tarafından gerçekleştirilen testleri kendiniz deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sayfaya ulaşıp dilediğiniz seçeneği faal duruma getirmek ve tarayıcınızı yine başlatmak.

Başa dön tuşu