TÜİK’e Göre Türkiye’de İnternet Kullanımı 5 Puan Arttı

Akıllı telefon, bilgisayar ve tablet kesiminin gelişmesiyle birlikte internet kullanımı da bir epey artmış durumda. Kullanıcılar, vakitlerinin büyük bir kısmını internet ortamında geçiyorlar ve bu durum her geçen gün biraz daha artıyor. Bahisle ilgili bir araştırma yapan TÜİK, çok dikkat alımlı sonuçlara ulaştı.

TÜİK'in yaptığı internet kullanım araştırmasına nazaran Türkiye, internet kullanım oranını çok önemli oranlarda artırmış durumda. Erkeklerin yüzde 82.8'i, kadınlarınsa yüzde 68.9'unun internet kullandığını ortaya koyan araştırma, Türk halkının yüzde 75'inin internet kullandığını ortaya çıkardı.

TÜİK'in 16-74 yaş aralığındaki bireyleri göz önünde bulundurarak yaptığı araştırmaya nazaran geçtiğimiz sene yüzde 72.9 oranında internet kullanıyorduk. Bu yılsa oran yüzde 75.3'e ulaşmış durumda. 

Araştırmanın dikkat cazip yanlarından bir tanesi, hanelerdeki internet kullanımı. Geçtiğimiz yıl internet erişimi olan hanelerin oranını yüzde 83.8 olarak açıklayan TÜİK, bu yıl bu oranı 5 puan artırdı. Bugün Türkiye'deki meskenlerde internet kullanımı yüzde 88.3'e ulaşmış durumda. Ayrıyeten hanelerin yüzde 49.1'i sabit genişbant internet kullanırken, yüzde 86.9'ysa taşınabilir genişbant temasla internete erişim sağladı.

Araştırma, 16-74 yaş aralığındaki bireylerin kamu kurumlarına ilişkin internet sitelerini de sık sık ziyaret ettiğini ortaya koydu. Buna nazaran Türk milletinin yüzde 51.2'lik kısmı, E-devlet üzere kurumsal internet sitelerini ziyaret etti. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 45.6 olarak gerçekleşmişti.

TÜİK'in bilgilerine nazaran erkekler bayanlara oranla internet üzerinden daha fazla alışveriş yapıyorlar. Buna nazaran erkeklerin yüzde 38.3'ü ve kadınlarınsa yüzde 29.9'u internet üzerinden alışveriş yapıyor. Alışveriş bölümünde en çok tercih edilen eserlerse giysi ve spor materyalleri. İnternet kullanan bireylerin yüzde 67.2'si bu alanlardaki eserleri satın alırken bunu yüzde 31.7'yle seyahatle ilgili alışverişler takip etti. 

TÜİK'in hazırlamış olduğu bu raporun tamamını incelemek isterseniz burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu