Chrome’un ‘Diğer Sekmeleri Kapat’ Özelliği Geri Döndü

Chrome 78'in yayınlanmasıyla birlikte sekmelere sağ tıklayınca açılan içerik menüsünden 'Diğer sekmeleri kapat' seçeneği kaldırılmıştı. Lakin Google, Chrome'dan seçeneğin kaldırılmasının akabinde kararını yine değerlendirerek Chrome 78.0.3904.108 güncellemesiyle özelliği geri getirdi.

Arama devi, sekmelerin üzerinde açılan menüyü küçültmek istediğini ve kimi seçeneklerin kaldırılacağını açıklamıştı. Akabinde geçtiğimiz aylarda 'Diğer sekmeleri kapat' özelliğinin yanı sıra 'Kapatılan Sekmeyi Tekrar Aç', Tüm Sekmelere İşaret Koy' seçenekleri de Canary 78 sürümüyle kaldırılmıştı. Kararın ardındaki sebep, kullanıcıların bu özellikleri tercih etmemesiydi ve 'Diğer sekmeleri kapat' özelliği, Chrome kullanıcılarının yalnızca %2,20'si tarafından kullanılıyordu.

Google, 'Diğer sekmeleri kapat' özelliğini kaldırmasının akabinde kullanıcılara kullandıkları sekmeyi ilk sıraya sürüklemelerini ve akabinde sağ tıklayıp 'Sağdaki sekmeleri kapat' seçeneğini seçmelerini öneriyordu. Lakin gün içinde çok sayıda sekmeyle çalışan kullanıcılar için bu, çok da kullanışlı bir tavsiye değildi.

Reddit ve Chrome Yardım forumlarında topluluk tarafından yapılan geri bildirimler, arama devini değişikliklerini geri almaya itti. Google'ın bir özelliği kaldırmasının akabinde tekrar geri getirmesi, ender görülen bir durum.

Chrome 78.0.3904.108 güncellemesi artık yayınlandı ve tarayıcınızı güncelleyerek 'Diğer sekmeleri kapat' özelliğine tekrar kavuşabilirsiniz. Google ayrıyeten yeni sürümle Chrome menüleri, ayarları ve yüzeyleri üzerinde aktif olan karanlık tema üzerinde iyileştirmeler ve kararlılık güncellemeleri yaptığını da açıkladı.

Başa dön tuşu