Chromium Tabanlı Edge, Gizliliği Artıran Bir Özellik Edindi

Takip tedbire isimli bir özellik, Canary kanalındaki Edge'i test eden şahıslara açıldı. Özellik, isminden de anlaşılacağı üzere internet üzerindeki hareketlerinizi gizleyerek daha kapalı ve inançlı bir internet tecrübesini kullanıcılarına sunuyor. Bu sayede bilhassa faal olarak kullanmadığınız web siteler ya da hizmetler sizi takip edemiyor.

İnternet üzerinde üçüncü parti takipçilerin girdiğiniz siteleri inceleyerek ilgi alanlarınız üzerinde önemli bir fikir elde edebilir. Bu sebeple yeni özellik, saklılık konusunda önemli bir gelişme manasına geliyor.

Microsoft, tarayıcısına eklediği özelliği şu biçimde anlatıyor:

“Bir website, ziyaret edildiği vakit öbür sitelerdeki izleyiciler, çerezler ve başka düzenekleri kullanarak tarayıcıda bilgi depolayabilir. Bu bilgiler ortasında ziyaret ettiğiniz sitelerin ve ilgilendiğiniz içeriğin bilgileri bulunabilir. Bu bilgiler kullanılarak öbür siteleri ziyaret ettiğinizde size özel içerikler sunmak için tertipler tarafından çarçabuk ulaşılabilecek bir dijital kimlik oluşturulabilir.”

Üç farklı takip tedbire düzeyi bulunduran Chromium tabanlı Edge, birinci düzeyde sırf ziyanlı izleyicileri engelliyor fakat başka izleyicileri engellemiyor. 'Dengeli' seçeneğini seçtiğinizdeyse ziyanlı izleyicilerin yanı sıra birtakım üçüncü parti izleyiciler de engellenmiş oluyor. 'Sıkı' moddaysa neredeyse tüm üçüncü parti izleyiciler engelleniyor lakin bu modda birtakım sitelerin çalışmama ihtimali bulunuyor.

Microsoft'un hususa dair kendi blogundaki yazıya ulaşmak için ilişkiye tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu