DARPA, FastNIC ile Ağ Bağlantısını 100 Kat Hızlandırabilir

Yavaş bir kontağa sahip olmak hepimiz için hudut bozucu. Bir de harika bilgisayarları düşünün, yıldırım suratında süreç yapan işlemciler, diğer bilgisayarlarla temas kurmak için çok yavaş bir ağ teması ile karşılaşıyor. DARPA, ağ ünitelerindeki bu durumdan kurtulmak için yeni bir ağ ünitesi üzerinde çalışma yapmaya başladı. 

DARPA’nın üzerinde çalıştığı yen ağ ünitesi, ağ irtibatlarını 100 kat süratli hale getirebilir. Sıradan bir bilgisayarda bulunan işlemci ve bellekler 10^14 bit suratında çalışabilir. Üstelik bu teknoloji de rahatça terabit düzeyinde çalışabilir. 

DARPA’da misyonlu Jonathan Smith, “İşlemci randımanı için gerçek darboğaz, bir makineyi harici bir ağa bağlamak için kullanılan ethernet üzere ağ arabirimidir. Bu nedenle işlemcinin data alım kabiliyeti önemli formda sınırlandırılıyor” açıklamasını yaptı. 

Smith’in bahsettiği klâsik ağ arayüzü, çoklukla bir kart aracılığıyla bilgi alır ya da bilgi gönderir. Bu sistemin performansı ne yazık ki gigabit aralığında kalıyor. Bu halde kurulan ağ temasları muhteşem bilgisayarları ve data merkezlerinin işlemcilerinin bilgi transfer suratını sonlandırır. 

Ağ arayüzlerinin bu durumu şu formda örneklenebilir: Bir elma çiftliği işlettiğinizi düşünün. İşlettiğiniz elma çiftliğinde birtakım beşerler elmaları temizliyor, diğer insanlarsa elmaları kasalara dolduruyor. Elmaları inceleyen ve temizleyen beşerler dakikada 14 elma inceleyebiliyor. Fakat kasalara dolduran beşerler dakikada 10 elma kasaya doldurabiliyor. Bu halde işlerin ne kadar yığılacağını düşünün. DARPA, şu anki ağ ünitelerinin bu formda bir çalıştığını söylüyor. 

DARPA, FastNIC projesi ile “ağ birimimi tekrar icat etmek” ve randımanı 100 kat artırmak istiyor. Şayet DARPA, projesini muvaffakiyete kavuşturabilirse bilhassa üstün bilgisayarlar ve data merkezleri büyük bir avantaja sahip olacak. 

Jonathan Smith, “Bir ağ sistemi oluşturmak için çok fazla karmaşıklık ve maliyet var. İşler donanımla başlar. Donanımı geliştirmeyi yapamıyorsan sıkışıp kalırsın. Yazılım, fizikî katmanın müsaade verdiğinden daha süratli bir şey yapamaz. Bu yüzden evvel fizikî katmanı değiştirmeliyiz” dedi.

Donanımdan sonra ise yazılım çalışmaları geliyor. Yeni ağ ünitesinin arayüzünün ele alması gereken data bu sefer çok büyümüş olacak. 2 kat ya da 4 kat güzelleştirme bile bu sisteme yanıt veremeyebilir. 100 kat artırılmış ağ suratı yine yapılacak bir arayüze gereksinim duyar. 

DARPA, FastNIC projesi için rastgele bir vakit çizelgesi açıklamadı. Lakin şirket FastNIC’le 10 terabitlik bir ilişki sağlamayı amaçlıyor. DARPA, şimdiden FastNIC projesinde geliştirilecek tüm yazılım kütüphanelerinin açık kaynaklı olacağını açıkladı. Bu güzel bir haber. FastNIC’in kütüphanelerinin açık kaynaklı olması, projenin en azından arayüzünün hükümetler ya da şirketlerin mülkiyetinde kalmayacağını gösteriyor. 

Başa dön tuşu