Devlet televizyonunda TikTok yasağı!

Sosyal medya platformlarından olan ve görüntü paylaşımları ile gündeme gelen TikTok‘un başı sıkıntıdan kurtulmuyor. Dünya çapında kısıtlamalara karşın dünyanın en çok kullanılan platformlarından biri haline gelen TikTok artık de İsveç’te yasaklandı. Fakat bu yasak ülke genelinde değil yalnızca ülkenin resmi televizyon kanalı STV’de gerçekleşti.

Devlet televizyonunda TikTok yasağı!

STV’den yapılan açıklamada çalışanların şirket e-postalarına erişim için kullanılan kurumsal telefonlarda TikTok uygulamasının bulundurulmaması istendi. Bu uygulamanın yüklü olduğu telefonlardan silinmesinin de istendiği açıklamada bu talebin sebebi olarak TikTok‘un gereğinden fazla kullanıcı bilgisi toplaması gösterildi.

Çin merkezli ByteDance firmasının uygulaması olan TikTok, kullanıcı bilgilerini topladığı ve bunları casusluk için kullandığı argümanları ile gündeme geliyordu. Geçtiğimiz haftalarda ABD Senatosu hükümet çalışanlarının taşınabilir aygıtlarına TikTok‘un yüklenmesini yasaklayan bir yasa tasarını onaylamıştı. Yeniden ABD’de Amerikan şirketlerinin TikTok ile ticari ilgiye girmesi yasaklanmıştı. Bu karar 20 Eylül’de uygulamaya girecek.

Başa dön tuşu