Donald Trump, Facebook ve Instagram hesaplarını ‘önümüzdeki haftalarda’ geri alacak

Meta yaptığı açıklamada, Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarına “önümüzdeki haftalarda” erişebileceğini, lakin “tekrarlayan cürümleri caydırmak için yeni yaptırımlar uygulanacağını” söyledi.

Karar, Trump’ın kampanyasının, yaklaşan cumhurbaşkanlığı ön seçimleri öncesinde eski liderin Facebook’a geri dönmesine müsaade verilmesi için baskı yaptığı bildirildikten sonra geldi.

Trump, birinci olarak 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na düzenlenen atağın akabinde, isyancıları alenen övdükten sonra Facebook’tan atıldı. Meta’nın, 24 saatlik bir yasaktan süratle “süresiz” bir uzaklaştırmaya uzattığı birinci askıya alma sürecini ele alışı, kendi Nezaret Şurası da dahil olmak üzere ağır bir biçimde eleştirildi. Heyet, Trump’ın askıya alınmasına tartı veren kararında Meta’yı kendi kurallarına uymamakla ve “sorumluluklarından kaçınmaya” çalışmakla suçladı.

Meta daha sonra askıya almayı tekrar gözden geçirdi ve uzaklaştırmanın en az iki yıl süreceğini söyledi. Lakin şirket artık, Trump’ın sonunda Facebook’a geri dönmesine müsaade verileceğini doğruladı. Meta’nın üst seviye siyaset yetkilisi Nick Clegg, o sırada eski liderin gelecekteki siyaset ihlalleri için “yeni artırılmış cezalara tabi olacağını” söyledi.

Donald Trump, Facebook ve Instagram hesaplarını ‘önümüzdeki haftalarda’ geri alacak

Clegg, Trump ve “sivil huzursuzlukla ilgili” askıya almaların akabinde eski durumuna getirilen öbür tanınmış şahısların, gelecekteki kabahatler için en az bir ay süren yeni askıya almalarla karşı karşıya kalacağını söylüyor. Meta’nın, “yaklaşan bir seçimin meşruiyetini ortadan kaldıran yahut QAnon ile ilgili içerik üzere 6 Ocak’ta gerçekleşen cinste bir riske” katkıda bulunmaları halinde, Trump’ın gönderilerinin erişimini sınırlamak için adımlar atacağını da kelamlarına ekledi. Meta bu gönderileri büsbütün kaldırmasa da, şirketin paylaş düğmesini kaldırmayı ve şirketin reklam ve tavsiye sistemlerinden engellemeyi düşüneceğini söyledi.

Meta’nın kararı, Elon Musk’ın eski liderin Twitter hesabını geri yüklemesinden aylar sonra geldi. Trump şimdiye kadar Twitter’a dönmeyi reddetti, fakat Rolling Stone’da yakın tarihli bir habere nazaran geri dönmeyi planladığı bildiriliyor.

Trump’ın askıya alınması birebir vakitte, şirketin çetrefilli içerik kontrolü ve siyaset kararlarına yük vermesine yardımcı olmak için oluşturduğu Meta’nın Nezaret Heyeti’nin da birinci büyük imtihanıydı. Konsey dün yaptığı açıklamada, şirketin Trump’ı eski durumuna getirme kararında “hiçbir rolü” olmadığını ve “gelecekteki üç aylık şeffaflık raporunda bu davanın daha kapsamlı bir tahlilini yayınlamayı” planladığını söyledi.

Başa dön tuşu