Edge’e de Otomatik Medya Oynatmayı Engelleme Geliyor

Diğer tarayıcılarda hali hazırda etkin olarak kullanılabilen otomatik medya oynatmayı engelleme seçeneği, Microsoft’un internet tarayıcısı Edge için de geliştiriliyor. Son yıllarda internet kullanıcılarının en çok şikayet ettiği hususlardan bir tanesi olan otomatik olarak oynamaya başlayan görüntüler konusunda en sonunda Microsoft da harekete geçti.

Bu engelleyicinin birinci sürümü, test kullanıcılarının tecrübesine sunulmuş durumda. Eğer siz de özelliği denemek istiyorsanız, yapmanız gereken şey Microsoft Edge tarayıcısının canary versiyonunun (son hale gelmemiş ve içerisinde önemli yanılgılar bulunabilen test versiyonu) son sürümü olan 77.0.211.0’ı indirmek.

Yeni bir tarayıcı arayanlar ya da Microsoft Edge'in canary versiyonunu kullananlar için bu sevindirici haberin yanında kimi aksilikler da bulunuyor. Microsoft’un söylediğine nazaran bu engelleyici, tanınan sitelerin birçoklarında işe yaramıyor. Yani ortadaki farkı çok net bir halde göremeyebilirsiniz.

Bir öbür olumsuz yanı, engelleyicinin yapılandırma ayarının bulunmaması. Yani bir engellenenler listesi oluşturamayacaksınız ya da içerik sınırlamaları konusunda filtresinde ayarlamalar yapamayacaksınız.

Bu özelliği etkinleştirmek için yapmanız gereken şeyler Windows ya da Mac aygıtlarda rastgele bir farklılık göstermiyor. Her ikisinde de birebir adımları izleyerek bu özelliği aktifleştirebiliyorsunuz. Bu özelliği etkinleştirmek için arama çubuğuna “edit://flags” yazdıktan sonra karşınıza çıkan sayfanın arama kutusuna “Limit Media Autoplay” (Otomatik oynayan medyayı sınırlandır) yazarak ulaşabilir ya da direkt olarak “edge://flags/#edge-limit-autoplay” ilişkisinden ulaşabilirsiniz.

Bu özellik, tarayıcının yeni sürümüne şimdi test evresinde olduğu için kapalı bir biçimde geliyor lakin siz karşınıza çıkan menüden bu ayarı etkinleştirebilirsiniz.

Başa dön tuşu