Elon Musk, Tek Başına ‘Tesla’ Tweete Atamayacak

Elon Musk’ın 2018 yılından beri devam eden bir davasında, milyarder iş insanının son anlaşma teklifi de reddedildi. Elon Musk, Tesla hakkında tweet atmadan önce “bakıcılarına” danışmaya devam edecek.

Milyarder iş insanı Elon Musk‘ın 2018 yılında attığı tweet’ler başını ağrıtmaya devam ediyor. Tesla ile ilgili yapılan paylaşımlar sonucunda açılan davada, bir türlü sona gelinmedi. Davaya bakan yüksek mahkeme, Elon Musk’ın son anlaşma teklifini de reddetti. Musk cephesi, karara yine itiraz edeceğini duyurdu. 

Belki hatırlayanlar vardır; Elon Musk, 2018 yılında Tesla ile ilgili bir paylaşım yapmış ve Tesla hisselerini 420 dolar karşılığında alabileceğini ve hatta bunun için gerekli finansmanı da bulduğunu söylemişti. Ancak bu durum hiçbir zaman gerçekleşmedi. Hal böyle olunca hem Tesla yatırımcıları hem de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Elon Musk aleyhinde dava açtılar.

Elon Musk, Tesla ile ilgili paylaşım yapmadan önce avukatlarına danışacak

Elon Musk dava

Mahkeme heyeti, Elon Musk’ın Twitter üzerinden Tesla ile ilgili açıklamalar yapmadan önce, şirketin avukatlarından onay almasına hükmetmişti. Yani Musk, “bakıcılarından” onay almadan Tesla ile ilgili paylaşım yapamayacaktı. İşte Musk ve avukatları, bu kararı temyize götürüp, anlaşmaya çalıştılar. Musk’ın avukatlarına göre Elon Musk’ın ifade özgürlüğünü kısıtlayan kararın değiştirilmesi veya iptal edilmesi gerekiyordu. Ancak yüksek mahkeme, Elon Musk’ın ifade özgürlüğünün kısıtlandığına ilişkin hiçbir delil bulunamadığını belirterek, Musk ve avukatlarının talebini reddetti.

Elon Musk Yönetimindeki Twitter, Şu Anlık “Ne Alaka” Dedirten İlk Satın Alımını Yaptı

Bu arada; Elon Musk’ın Twitter’daki Tesla paylaşımlarından sorumlu bakıcıların kim veya kimler olduğu bilinmiyor. Geçmişte konuyla ilgili açıklama yapan Tesla, isim verilmeyeceğini belirtti. Başta Bloomberg olmak üzere dünyanın önde gelen medya şirketleri, bakıcıların tespiti için defalarca girişimlerde bulundular. Ancak tüm bunlar sonuçsuz kaldı. Bazı kesimler, Elon Musk’ın sadece SEC ile anlaşabilmek için hayali bakıcılara sahip olduğunu söylediğini düşünüyorlar…

Kaynak :
https://techcrunch.com/2023/05/15/chief-twit-elon-musk-loses-appeal-to-be-able-to-tweet-about-tesla-unchecked/

Başa dön tuşu