Eylül’de En Çok İndirilen Sosyal Medya Uygulaması Belli Oldu

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ile birlikte pek çok toplumsal medya platformu hayatımıza girdi. Bu platformlar kimi vakit daha dar bir alana hizmet etseler de kimi platformlar fotoğraf, görüntü, durum paylaşımı üzere pek çok farklı ögesi bir ortada bulunduruyor. Lakin açıkçası bir toplumsal medya platformunun popülaritesi, neler içerdiğine bakmıyor. Bazen ziyadesiyle kolay platformlar, kısa bir müddet içerisinde dayanılmaz bir popülarite yakalayabiliyor.

Şimdi ise hem Android hem de iOS platformlarında, eylül ayının en tanınan toplumsal medya platformları aşikâr oldu. Yapılan belirlemelere nazaran eylül, son periyotların en tanınan toplumsal medya platformlarından “TikTok”un ayı oldu. Kullanıcılar, eylül ayında en çok TikTok'u indirdiler. TikTok'un yalnızca eylül ayındaki indirilme sayısı 60 milyon olurken, bu sayının yüzde 44 kadarını Hindistan sağladı.

TikTok uygulamasını takip eden toplumsal medya platformu ise Facebook oldu. Facebook'un Android ve iOS uygulamaları eylül ayı içerisinde 50.5 milyon defa indirildi. Facebook indirmelerinin çoğunluğu da misal bir formda Hindistan'dan yapıldı. Hint kullanıcılar, 50.5 milyon indirme sayısının yüzde 23'ünü tek başlarına yaptılar. Hindistan'ı Endonezya takip etti. Endonezya, eylül ayındaki Facebook indirmelerinin yüzde 11'ini kapsıyor.

TikTok ve Facebook'u; Instagram, Likee ve Snapchat takip ediyor. Likee uygulaması, TikTok'la neredeyse birebir uygulama olmasına karşın daha farklı kamera efektleri sunuyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken uygulama, Snapchat oluyor. Her kullanıcının bildiği üzere Snapchat, bir müddettir eski popülaritesini yitirmiş durumda lakin geliştirici grup, uygulamaya bir dizi yeni özellik ekleyerek eski popülaritesini kazanmaya çalışıyor. Görünen o ki yapılan çalışmalar, meyvesini vermeye başlamış durumda.

İşte eylül ayında en çok indirilen toplumsal medya uygulamaları

Listenin en dikkat alımlı yanı, platformlarla birlikte kullanıcıların en çok indirdiği toplumsal medya platformlarının da değişiyor olması. Örneğin App Store kullanıcıları TikTok'tan sonra en çok Instagram'ı akabinde da Facebook, Snapchat, Twitter, Pinterest WeChat, QQ Linkedln ve Discord'u indirdiler. Lakin durum, Android ve münasebetiyle da Google Play Store kullanıcıları için biraz daha farklıydı.

Android kullanıcıları eylül ayında TikTok'tan sonra Facebook, Likee, Instagram, Snapchat, Helo, HAGO, Twitter, Pinterest ve BIGO LIVE uygulamalarını indirdiler. Android ekosisteminin genişliği, eylül ayında en çok indirilen toplumsal medya uygulamaları genel listesinde de daha belirleyici oldu. Buna nazaran kullanıcılar toplamda en çok TikTok ve Facebook'tan sonra Instagram, Likee, Snapchat, Helo, Twitter, Pinterest, HAGO ve BIGO LIVE uygulamasını indirmiş oldular.

En Yeni Haberler
  1. Uyku Denetim Uygulamalarının ‘Farklı’ Sesleri de Kaydettiğini Gös…

  2. Volkswagen, Türkiye Yatırımını Ertelediğini Duyurdu

  3. Football Manager 2020’nin Yayınlanacağı Tarih Açıklandı

  4. 5.000 mAh Bataryalı Oppo A11 Duyuruldu: İşte Fiyatı ve Özellikler…

  5. Razer, Dünyanın Birinci Optik Klavyeli Dizüstü Bilgisayarını Satışa S…

  6. Özelliklerinde Yok Yok Olan Realme X2 Pro Tanıtıldı: İşte Fiyatı…

  7. Instagram Kamerasını Unutturan 12 Selfie Hoşluk Uygulaması

  8. OnePlus, Kendi Arayüzü ‘OxygenOS’a Tek Elle Kullanım Modu Getiriy…

  9. X-Men: First Class’ın Yıldızı Yeni Catwoman Olacak

  10. Startup Deck Girişimcilik Aktifliği 5 Kasım’da İzmir’de

Başa dön tuşu