Dünyanın En Popüler Yazı Tipi Güncellendi

Gözünüzün en rahat formda okuduğu yazı tarzı tam olarak hangisi? Tahminen sıradan hayatlarımızda okuduğumuz yazıların nasıl tasarlandıklarını, neye nazaran bu türlü formlara sahip olduklarını çok düşünmüyoruz. Lakin bir fontun tasarımı düşündüğünüzden de zahmetli bir iş.

Mesela yalnızca harflerden ve alfabeden ibaret değil. Onlarca yaygın lisan ve bu lisana mahsus sembollerin, özel ve farklı yapıya sahip alfabelerin birebir okunurlukta sunulması gerekiyor. Bu türlü bir font oluşturmak için de hayli fazla vakte gereksinim var. Helvetica font ailesi ise 62 yıldır çağın ihtiyaçlarına ayak uydurarak 40.000 karakterlik bir kütüphaneye sahip oldu. 

Bugün kullandığımız ekranlara özel dijital dizgi ve yazı dizaynları yapan bir Monotype’ın bir eseri olan Helvetica, tarihin en tesirli tasarımcılık başarılarından birisi oldu. Şirket yıllardır tek bir font üzerine çalışan tasarım takımıyla olabilecek en uygun sonuca ulaşmayı hedefliyor. Aslında bundan birkaç yıl evvel durum hiç de bu türlü değildi.

Her şey epey hoş giderken 2011 yılında Google Helvetica kullanmayı bıraktı. Akabinde Apple’da 2013’te öteki font kullanmaya başladı. Akabinde IBM ve Netflix teker teker yeni kuşak fontlara geçiş yapmaya başladı. Monotype’ın duruma el atması gerekiyordu.

Karşımıza Helvetica Now çıktı. Yakında onu her yerde göreceğiz:

Köklü font ailesinin güncellenmiş bir sürümü olan Helvetica Now sürümünün üç farklı versiyonu var. Küçük ekranlı aygıtlarda kullanılmak üzere Now Micro; daha büyük ekranlar için grafiksel sıkıntıların düzenlendiği Helvetica Now Display ve kümenin yıldızı: Helvetica Now Text.

Text sürümü yazıların hayli kalabalık olarak kullanıldığı yerlere özel bir sürüm olarak tasarlandı. Hedefi okumayı daha akıcı hale getirmek.

Eski sürüm Helvetica fontlarına gelince… Onlar şimdilik var oldukları internet sitelerinde yaşamaya devam edecekler. Şirketler ve dizayncılar yeni Helvetic Now sürümünü kullanmak için Monotype’dan lisans almak zorundalar. 

Helvetica Now, muhtemelen önümüzdeki yıllarda çabucak hemen her yerde karşımıza çıkacak.

Başa dön tuşu