Facebook, Haberler İçin Medya Şirketlerine Para Ödeyecek

Dünyanın en çok kullanılan toplumsal medya platformlarından biri olan Facebook, ferdî dataların çalınması ve palavra haberlerin platformda dolaşmasının akabinde prestijini büyük ölçüde kaybetmişti. Reklam veren firmaların da gözünden düşen Facebook, prestijini tekrar kazanabilmek için yatırım yapmayı düşünüyor.

Facebook, haber kalitesini arttırabilmek için medya devleriyle masaya oturdu. Wall Street Journal’da çıkan bir habere nazaran Facebook, ABC News, Washington Post ve Bloomberg ile görüşüyor. Bu medya devlerinin haberlerinin Facebook’un yeni Haberler sekmesi altında yer alması düşünülüyor. Facebook, bu kurumların her birine, sadece başlık ve haberlerin bir kısmı için tamı tamına 3 milyon dolar ödeyecek.

Facebook’un “Haberler” sekmesinin önümüzdeki sonbaharda çıkması planlanıyor. Bu proje, en az üç yıl boyunca devam edecek. Yayıncılar isterse haberlerinin tamamını, isterse haberlerinin bir kısmını siteye yükleyip üyeleri kendi sitesine yönlendirecek. Bu durumda Facebook, aslında internet siteleri için bir bakıma bir haber kaynağı da olabilecek.

Başa dön tuşu