TikTok, Facebook’u solladı!

2020’de yapılan global indirme anketi toplumsal medya uygulamaları ortasındaki rekabetin sonuçlarını ortaya koydu. TikTok süratle gelişen popülaritesi sayesinde 2020 yılında Facebook’u geride bırakmayı başardı.

Whatsapp’ın güncellenen zımnilik kontratı sebebiyle şahsî mahremiyet konusundaki tasalar artmıştı. Bunun sonucunda bir çok Whatsapp kullanıcısı Telegram’a geçiş yaptı. Telegram da böylelikle en çok indirilen uygumalalar listeinde yerini almış oldu.

Facebook, 2020’de en çok indirilen toplumsal medya uygulaması oldu

ByteDance, TikTok’un milletlerarası sürümünü 2017’de piyasaya sürdü. O vakitten beri Tiktok önemli bir gelişme gösterdi. Süratlice tanınan olan uygulama WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger’ı indirme sayılarında sollamıştı. Görünüşe nazaran şirketin mevcut başarısı 2020’de de devam etmiş.

Tiktok’un 2020’de mevcut muvaffakiyetini sürdürmesinin birtakım sebepleri var. Koronavirüs ile birlikte hayatımıza giren karantinalarda insanların toplumsal medyada daha uzun vakit geçirmesi bu sebeplerden biri. Lakin kimileri TikTok ile paylaşılan şahsî bilgilerin inançlı olmadığına inanıyor. 2020’de eski Lider Donald Trump, şirkete ABD operasyonlarını satması yahut yasaklanması davetinde bulunmuştu. Trump’ın halefi Joe Biden, başkanlık kararnamesini geri çekti.

Küresel çapta tüm indirme oranlarını içine alan anket, 2020‘nin en çok indirilen ikinci uygulamasının ise Facebook olduğunu gösterdi. En çok indirilen uygulama olarak üçüncü sırada WhatsApp, yer alırken dördüncü sırada ise Instagram ve beşinci sırada da Facebook Messenger yer aldı.

Başa dön tuşu