Facebook insanları Instagram’dan da soğuttu!

Facebook’tan kaçış pek mümkün değil. Görüşüşe nazaran Instagram’ın kendisi de Zuckerberg’in ağı tarafından 2012’de satın alınmasından bu yana Facebook’tan kaçamıyor.

Instagram’ın tercih edilmesinin nedeni, Facebook’tan farklı olarak, sadece ortak bir arkadaşınız olabilir diye sizi irtibat kurmaya iten yabancılarla çok kalabalık olmaması. Ayrıyeten, uygulamanın kendisi Facebook ve zarurî arkadaşı Messenger uygulaması kadar şişkin değildi. Natürel, son yıllarda, Facebook’un Instagram’ın yalnızca Instagram olmasına müsaade vermemesi, tıpkı vakitte kendi “değerlerini” de dayatmaya başlamasıyla işler değişmeye başladı. Hepsi de, markaları promosyonlar için ödeme yapmaya ve sizi promosyonlu gönderileri aracılığıyla bir şeyler satın almaya teşvik etmek için.

Ancak en kıymetlisi, geçen yıl Instagram, bir TikTok gibisi Reels özelliğine sahip oldu ki, “Reels” sekmesi yakın vakitte uygulamanın gezinme çubuğunun ortasındaki “akış” sekmesinin yerini aldı.

Instagram hedefinden şaştı!

Kullanıcıları Reels izlemeye ve alışveriş yapmaya, gönderileri tanıtmaya ve kendi mağazalarını oluşturmaya teşvik etmek, bir vakitler Instagram’ı bu kadar mükemmel yapan kolay bir platform oluşundan çok uzaklaştırdı. Kısa biçimli görüntü içeriğinin bu kadar tanınan olduğu bir devirde Reels özelliğinin kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz, lakin Instagram’ın asıl maksadından uzaklaşması kullanıcıları şad etmiyor. Instagram’ın IGTV uygulaması esasen bir TikTok rakibi değil mi? Hakikaten bunlardan ikisine gereksinimimiz var mı? üzere sorular meydana geliyor.

Facebook, pozisyonunuz, finansal bilgileriniz, arama geçmişiniz, tarama geçmişiniz, bireyleriniz ve çok daha fazlası üzere özel datalarınızı alıyor. Instagram 2012’de Facebook’a ilişkin bir şirket haline geldiğinden, Instagram uygulaması da sizden mümkün olduğunca fazla özel bilgi alacak halde “evrim geçirdi”. Bu da kapalılığın değerli olduğu son devirlerde insanları uygulamadan soğutan özelliklerden biri. Instagram’ın geleceğinde neler olacağı ise muhakkak değil. Uygulama Tiktok’un önüne hala geçemiyor.

Başa dön tuşu