Facebook Video İndirme Yöntemleri (iOS, Android, Windows)

Facebook, bir vakitlerin toplumsal medya devi. Her ne kadar şu anda eski kullanıcılar yerini orta yaş kullanıcılarına bırakmış olsa da hala daha yaptığı yatırımlarla isminden sıkça kelam ettiriyor. Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, toplumsal medya siteleri ortasında o vakitler ihtilal niteliğindeydi. Bilhassa küme kurma özelliği ile gençler tarafından çok tercih ediliyordu.

Hala daha milyonlarca kişi tarafından kullanılan Facebook, Watch gibi görüntü odaklı platformlara yaptığı yatırımlarla da isminden kelam ettirmeye devam ediyor. Instagram’dan farklı olarak Faceobok görüntü indirme süreçlerine ve fotoğrafları indirmeye müsaade veriyor. Kullanıcılar istediği görüntüyü üçüncü parti uygulamalara gerek duymadan rahatlıkla indirebiliyorlar. 

Her ne kadar Facebook kullanıcıları birebir kullanım rahatlığını Instagram’a da gelmesini istiyor olsa da şirket, bu hususta epeyce katı. Zira Instagram, birinci tasarlandığı üzere yalnızca taşınabilir aygıtlara uyumlu halde kalacak. Yani Windows kullanıcıları Instagram’ın tüm özelliklerini bilgisayardan kullanamayacaklar. Instagram’dan görüntü indirme süreci de Facebook ile kıyaslandığında bir oldukça güç gözüküyor.

Facebook görüntü indirme – Windows ve MacOS:

Facebook görüntü indirmek için kullanıcılarına kolaylık sağladığını üstte da belirtmiştik. MacOS ve Windows kullanıcıları hiçbir üçüncü parti uygulama yahut siteye gereksinim duymadan “mbasic” dediğimiz metot sayesinde görüntüleri indirebiliyorlar. Bu yol sayesinde, hiçbir halde üçüncü parti uygulamalara gereksinim duyulmuyor. Lakin bu usul maalesef Facebook’un mobil uygulamaları üzerinden çalışmıyor.

Windows işletim sistemi kullanan kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlayan Facebook, öteki toplumsal medya uygulamalarına nazaran bu özelliği sayesinde bilgisayar kullanıcıları için bir adım öne çıkıyor. Bilhassa platformu uzun müddet kullanan Windows ve MacOS kullanıcıları öbür toplumsal medya sitelerine nazaran istediklerini rahatça indirdikleri için hayli mutlular.

Windows ile Facebook'tan görüntü indirmek için:

 • Facebook programsız görüntü indirme için indireceğimiz görüntüyü açıyoruz,

 • Ardından görüntüye sağ tıklayarak, ‘’Video internet adresini (URL) göster’’ diyoruz,

 • Buradaki URL adresini seçip kopyalıyoruz,

 • www kısmını siliyor yerine mbasic yazıyoruz

 • Videoyu tekrar oynatıyoruz,

 • Videonun üzerine sağ tıklayarak, ‘’Video olarak kaydet’’ seçeneğine tıklıyoruz,

Bu sayede Facebook’un Windows kullanıcılarına tanıdığı programsız görüntü indirme özelliği sayesinde izleyip beğendiğimiz görüntüleri bilgisayarımıza indirebiliyoruz.

MacOS ile Facebook'taki bir görüntüyü indirme:

Windows için geçerli uygulama MacOS için de geçerli olsa da birtakım kullanıcılar sorunlar yaşayabiliyorlar. MacOS’un farklılık göstermesinden ötürü Facebook görüntü indirme sürecinin en sağlıklı biçimde yapılabilmesi için üçüncü parti uygulamalara gereksinim duyuluyor.

MP4, AVI, Android, MKV, WMV, MP3, 3GP ve PSP formatında takviye veren Freemake.com sitesi, bu gereksinimi epeyce fazla karşılıyor. Ayrıyeten sitenin 9 yıllık geçmişi ve 83 milyondan fazla kullanıcıya hitap ediyor olması son derece inançlı olduğunu gösteriyor.

 • Buradan Freemake sitesine gidin,
 • İstediğiniz görüntünün linkini kutucuğa yapıştırın,
 • “Download now” butonuna tıklayın

Bu üç adımlık pek kolay adımlar sayesinde bir MacOS kullanıcısı olarak Facebook’tan beğendiğiniz görüntüleri indirebilirsiniz. Her ne kadar Windows işletim sistemine nazaran MacOS biraz daha zorluyor olsa da genel olarak öbür taşınabilir platformlara nazaran daha kolaylık sağlıyor. 

Facebook görüntü indirme – Android için:

Sahip olduğu taşınabilir uygulamalar sayesinde Android’de en stabil çalışan uygulamalardan olan Facebook, kullanıcılarının görüntü indirmelerine bu platformda da büyük kolaylıklar sağlıyor. Lakin Windows işletim sisteminde olduğu üzere Android uygulaması üzerinden programsız görüntü maalesef indirilemiyor. Bunun için size tavsiyemiz Görüntü Downloader for Facebook uygulaması olacak.

Uygulamayı telefonunuza kurduğunuz vakit tek yapmanız gereken indireceğiniz görüntünün URL linkini programda aratmak, o kadar.

 • Video Downloader for Facebook uygulamasını telefonunuza kurun,
 • Enter görüntü url kısmına indireceğiniz görüntünün linkini yapıştırın,
 • Download Videos butonuna tıklayın.

Bu sayede basitçe beğendiğiniz Facebook görüntüleri kullandığınız Android cep telefonlarınıza indirmiş olacaksınız.

Facebook görüntü indirme – iOS (iPhone):

Tıpkı Instagram görüntü indirme uygulamalarında olduğu üzere Apple güvenlik gerekçesiyle Facebook görüntü indirme konusunda da zahmetler çıkarabiliyor. Lakin üçüncü parti uygulamalar sayesinde natürel ki bu sorunlar çok kolay formda aşılabiliyor. Bu uygulamalar ortasında siz tavsiyemiz Browser and Documents Manager uygulaması olacak.

 • Uygulamayı iOS aygıtınıza kurun,
 • Uygulamanın üst kısmındaki URL yazma yerine pickvideo.net yazıfn ve siteye girin,
 • Çıkan ekrandaki kutucuğa indirmek istediğiniz Facebook görüntüsünün URL yapıştırın,
 • Download butonuna tıklayın

Bu süreçlerden sonra istediğiniz Facebook görüntüsünü iOS işletim sistemine sahip iPhone cihazlarınıza indirmiş olacaksınız. Ayrıyeten bu usul sayesinde iOS destekleyen Apple tabletlerinize görüntüleri indirebilirsiniz. iOS kullanıcılarına öteki tavsiyemiz ise sadece AppStore üzerinden yayınlanan uygulamaları kullanarak Facebook görüntüleri indirin.

Facebook neden görüntü indirmesine müsaade veriyor?

Facebook, Twitter yahut Instagram üzere çok sıkı güvenlik kurallarına sahip olmadığı için bilhassa Windows kullanıcılarına kolay kolay görüntü indirmeye müsaade veriyor. Bunun bir öteki en büyük sebebi ise Facebook’un birinci Windows uyumlu tarayıcılar için geliştirilmiş olması. Yani Instagram üzere taşınabilir uygulamalar olarak değil, büsbütün bilgisayar platformuna geliştirildiği için bu tıp özellikleri tam uyumlu biçimde çalışıyor. MacOS üzerinden de Windows’a yakın stabilde takviye veren Facebook, taşınabilir platformlardaki uyumluluğunu arttırmak için de her geçen gün ek uygulamalar çıkarıyor ya da altyapı çalışmaları gerçekleştiriyor.

Özellikle şirketin yaptığı milyarlarca dolar yatırımlardan en kıymetlisi Android, iOS, MacOS ve Windows işletim sistemleriyle olan uyumlu çalışması üzerine yapılıyor. Bu sayede platform fark etmeksizin Facebook kullanıcıları son derece kolaylık sağlıyorlar.

Facebook görüntü indirme işlemleri için program koşul mı?

Bu sorunun yanıtı hem evet hem de hayır. Üstte da bahsettiğimiz üzere her ne kadar birtakım platformlarda Facebook programsız görüntü indirme imkanı tanısa da maalesef işletim sistemlerinin farklılık gösteren güvenlik kurallarından ötürü bu imkanı her platformda tanıyamıyor. Haliyle kullanıcılar üçüncü parti uygulamaları kullanmak zorunda kalıyorlar.

Ancak alışılmış ki aracı programlar kullanırken hesap güvenliğimizi de elden bırakmamak gerekiyor. Birçok programın içinde ziyanlı yazılımlar olabiliyor. Bunlardan korunmanın en düzgün yolu ise asla hesap bilgilerini isteyen aracı program yahut siteleri kullanmamaktan geçiyor. Bir başka inançlı yol ise öteki kullanıcılar tarafından tavsiye edilen üçüncü parti uygulamaları kullanmak.

Başa dön tuşu