Facebook’un başı ABD’de dertte!

Washington Post Cuma günü Facebook‘un, Kasım ayından itibaren yasa dışı monopolleşme suçlamalarıyla karşı karşıya kalabileceğini bildirdi.

Gazetenin bildirdiğine nazaran, Federal Ticaret Komisyonu(FTC), New York’taki Letitia James liderliğindeki eyalet başsavcıları, rekabete yönelik potansiyel tehditler için şirketi incelerken, bir soruşturmayı tartışmak için Perşembe günü özel olarak toplandı.

Facebook’un başı ABD’de dertte!

Zaman çizelgesinin değişebileceğini belirten gazete, eyalet başsavcılarının şikayetlerini hazırlamanın son safhalarında olduklarını da kelamlarına ekledi.

Facebook, FTC ve New York Başsavcılık ofisi Cuma günü geç saatlerde yorum yapmak için müsait değildi.

Facebook Ağustos ayında, İcra Şurası Lideri Mark Zuckerberg‘in hükümetin şirkete yönelik antitröst soruşturmasının bir kesimi olarak bir FTC soruşturma duruşmasında röportaj yaptığını söyledi.

Facebook daha evvel de Adalet Bakanlığı ve eyalet başsavcıları tarafından benzeri soruşturmalarla karşı karşıya kalmıştı. Temmuz 2019’da Facebook, şirketin zımnilik uygulamalarıyla ilgili başka bir FTC soruşturmasını çözmek için rekor kıran 5 milyar dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etmişti.

Başa dön tuşu