GoDady Gibi Sitelerden Alan Adı Almak Mantıklı mı?

Bir internet sitesini arsa olarak düşünelim. O yerin kıymetini belirleyen şey nasıl pozisyonu ve etrafındaki yerleşim durumuysa, siteler için de alan isimleridir. Aslında mantıklı olarak seçilmiş ve boşta olan bir alan ismini satın almak, ileriye dönük bir yatırımdır. Alan ismi yatırımcılığı uzun yıllardır süregeln popüler bir yatırımcılık kısmıdır.

Alan ismi almak isteyenler günümüzün en tanınan servislerinden GoDady ya da farklı platformları kullanırlar. Bedelli gördükleri ya da değerleneceklerini düşündükleri alan isimlerini alır ve bekletirler. Yani her şeyin başında küçük yatırımlarla harcamalar yaparlar.

GoDaddy nedir? Öncelikle dilerseniz bu soruyu cevaplayalım. GoDaddy, Amerika merkezli halka açık bir alan ismi kayıt sitesi olarak 1997 yılında kurulmuştur. Vakitle sunucu hizmetine de başlayan şirket, GoDaddy host konusunda da satışlar yapıyor. Son vakitlerde yaşadığı problemlerden ötürü 4 Eylül 2019 tarihinde CEO değişikliğine gitmiş ve CEO’luk misyonuna Aman Bhutani seçilmiştir.

GoDaddy üzere sitelerden alınan alan ismi ile ne yapılır? 

Alan ismi nedir? İngilizcede “domain name” olarak geçen alan ismi terimi, sizin internet dünyanızdaki kimliğiniz oluyor. Bir nevi marka isminiz da olan alan isimleri, internet sitenizin adresi oluyor. Nasıl ki konutumuzun adresi varsa, sitemizin adresleri de alan isimleri.

Ayrıca Google Chrome üzere tarayıcılar da internet sitelerini listeleyebilmek ve kullanıcılarına göstermek için alan isimlerine gereksinim duyarlar. Mesela Webtekno.com domain ismi, bizim internette var olmamızı garanti altına alan marka tecilimizdir.

Alan ismi nedir, neden yatırım yapılıyor?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere alan ismi, bizim internetteki yerimizin ismidir. Nasıl ki dışarıda biz memleketimizi söyleyebiliyorsak, internet aleminde de biz Webtekno.com okuyucusuyuz diyebiliyoruz. 

Sitemizin kimlikteki ismi olan alan isimleri, ayrıyeten marka tescillerinde de epeyce hoş iş görüyor. Bilhassa “.com.tr” uzantısını herkes alamıyor. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendi isim ve soyadlarıyla (isimsoyisim.com.tr) halinde alabilirken, vergi mükellefi olan işletmeler de işletme isimleriyle alabiliyor (işletmeadi.com.tr).

Alan isimlerine yatırım yapılmasının sebebi ise farklı kollara ayrılıyor. Bir yalnızca alan ismi alışverişi yapan şahıslar var bir de markası için alan ismi kaydeden var. Çünkü internette şöyle bir tabir vardır, alan ismi ne kadar yaşlı olursa, kıymeti de o kadar artar. Şayet siz jeneriklik keyword (anahtar kelime) dediğimiz bir alan ismini alırsanız, bunu daha fazla sayılara satabilirsiniz. Ancak dilerseniz bu alan ismini site kurmak için de kullanabilirsiniz.

Unutmadan söyleyelim; alan isimleri, GoDaddy üzere siteler tarafından 1 yıllığına kiralanır. Her yıl yenileme fiyatı ödeyerek alan isminizi yenilemeniz gerekir. Bu sayede domain satan şirketler her yıl gelirini korurlar. Yani bir nevi GoDaddy üzere firmalar da aslında birer e-ticaret firmalarıdır.

Domain uzantıları ne demek?

Bu cins alan isimlerinin bir de doman uzantısı dediğimiz farklı uzantıları mevcut. Dünyada ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) isimli örgüt tarafından denetim edilen alan ismi uzantıları, sizin kuracağınız sitenin türüne göre değişiklik gösterebilir. 

Günümüzde “.com, .co, .net, .org, .blog, .app, .biz, .movie, .online, .site” üzere yüzlerce farklı domain uzantısı mevcut. Her ne kadar internet siteleri yöneticileri farklı alan isimleri yerine daha çok “.com, .net ve .org” uzantılarını tercih etse de Google’a nazaran bu fark etmiyor.

Zira arama motoru devinin en son yaptığı açıklamaya nazaran artık alan ismi uzantılarının SEO (Search Engine Optimization) için bir ehemmiyet arz etmediğini söyledi. 

SEO Nedir?

Şimdi bu SEO da ne diye soracaksınız, biliyoruz. Kısaca açıklayalım. SEO, internet siteler ile Google başta olmak üzere tüm arama motorları ortasındaki bağlantısı sağlayan araç. Yani sitenizin arama motorları ile konuştuğu lisana SEO deniliyor. 

Kısaca sitenizin lisanı ne kadar hoş ve anlaşılabilir olur, arama motorlarına kederini yeterli anlatırsa, sıralamalarda daha üstte çıkıyor. Yani bir kelimeyi Google’da arattığınız vakit karşınıza çıkan listenin başındaki sitelerin SEO’ları, rakiplerine nazaran çok daha düzgün durumdadır.

GoDaddy gibisi alan ismi alabileceğiniz siteler:

Natro:

Tıpkı GoDaddy üzere dalın en esaslı firmalarından olan Natro, 1999 yılından beri faal olarak domain satışı gerçekleştiriyor. WordPress hosting, E-ticaret hosting, bayi hosting ve e-mail hosting gibi de sunucu satışı da gerçekleştiren firmanın müşteri kitlesi de bir epey fazla.

Hostgator: 

22 Ekim 2002 tarihinde Amerika’nın Texas eyaletinde küçük bir yatırımla kurulan Hostgator, isminden da anlayacağınız üzere birinci başta yalnızca host hizmeti sağlayıcısı olarak kurulmuştu. Lakin akabinde aldığı yatırımlarla altyapısını genişleten şirket günümüzde domain satışı da gerçekleştiriyor. Bölümdeki öteki rakiplerine nazaran domain kaydetme fiyatları biraz tuzlu. Ortalaması 7-8 dolar olan .com uzantısını Hostgator 12 dolara kaydediyor.

İsimtescil:

Ülkemizin en esaslı domain firmalarından olan isimtescil, 1998 yılından beri faal olarak hizmet veriyor. Domain sözünün lisanımızdaki başka karşılığı olan isim tescil ismiyle kurulan firma, günümüzde 370 binden fazla müşteriye sahip. Kurulduğu tarihten itibaren bugüne kadar toplamda 550 binden fazla domain kaydeden isimtescil firması, tekrar hosting ve özel sunucu hizmeti de veriyor.

Güzel Hosting:

Listemize yeniden bir Türk firması ile devam ediyoruz. Kesimin esaslı firmalarından olan Hoş Hosting, her ne kadar sunucu ve hosting üzerine kurulmuş olsa da domain satışı gerçekleştiren bir öteki firmalar ortasında yer alıyor. Onlarca uzantıyı kaydetme yetkisi bulunan firmanın ayrıyeten yazılım hizmeti veren bir departmanı daha bulunuyor.

Turhost:

Bir Türk firması olan Turhost, sunucu barındırma üzere farklı hizmetler sunsa da günümüzde 70 binden fazla alan ismini kaydetmiştir. .com uzantısı konusunda en uygun firmalardan birisi olan Turhost’un onlarca farklı uzantı kaydetme yetkisi bulunuyor.

Ionos:

Eski ismiyle 1&1 olan ama sonradan isim değiştiren Ionos firması da daldaki en esaslı firmalardan birisi. Kendisine rakip olarak yalnızca GoDaddy’i gören firma, sitesinde de fiyatlarındaki karşılaştırmayı GoDaddy’e nazaran yapmakta.

Namecheap:

Kuruluş tarihi itibariyle (2001) en eski ve esaslı firmalardan olan Namecheap, logo imali, taşınabilir uygulama geliştirilmesi, host ve WordPress hizmetleri verse de şirketin asıl kurulma hedefi domain kaydetme. Yüz binlerce müşterisi bulunan Namecheap, en uygun domain kaydetme firmalarından birisi.

İHS:

En esaslı Türk sunucu firması desek herhalde yanılmayız. Her ne kadar firma 1999 yılında kurulsa da birinci evvel bilgi merkezi ve bulut sunucular üzerinde hizmet veriyordu. 2007 yılında ICANN ile yaptığı mutabakatla alan ismi kaydetme hakkına kavuşan İHS, o tarihten itibaren 200 binden fazla alan ismi kaydetti. Firmanın şu anda 100 binden fazla müşterisi mevcut.

Name:

Kısa ve öz ismi taşıyan firmanın her ne kadar name.com isimli alan ismi 2000 yılında kaydedilse de şirket resmi olarak faaliyetlerine 2001 yılında başlamıştır. Günümüzde 40’dan fazla çalışanı bulunan şirket hosting, sunucu ve alan ismi kaydetme hizmeti veriyor.

HostPapa:

Toplamda 10’dan fazla Avrupa ülkesinde hizmet veren HostPapa, onlarca alan ismi uzantısı kaydetme yetkisine sahip. Ayrıyeten host, sunucu ve pazar danışmanlığı üzere hizmet veren şirket, kesimdeki dişli firmalardan birisi.

Nic.tr:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından yönetilen Nic.tr de bir cins alan ismi satıcısı olarak hizmet veriyor. Yalnızca .com.tr isimli evrak isteyen uzantı kaydeden firmanın geliri ODTÜ için harcanıyor. Siz de yıllık 13 TL vererek isimsoyisim.com.tr isminde kendinize ilişkin alan ismi alabilirsiniz.

Alan ismi satın almak hakikat bir yatırım tercihi mi?

Şayet güzel bir kıymetlendirme, yol haritası ve yatırımla hoş bir alan ismi size hoş kazandırabilir. Çünkü öncelikle alan ismini neden aldığınızı bilmeniz gerekiyor. Aldığınız alan ismiyle bir internet sitesi mi kuracaksınız yoksa onu satacak mısınız? Ve evet, aldığınız alan isminizi diğerine satabilir, aldığınız firma üzerinden açık arttırmaya sunabilirsiniz. Domain transfer dediğimiz prosedür sayesinde de sattığınız alan adını alıcısına transfer edebilirsiniz.

Bu sayede her ay binlerce TL kazanan beşerler dahi var. Tek yaptıkları bilgisayar başından hoş alan isimleri alarak bunları pazarlayıp satışını gerçekleştiriyorlar. Ki şayet bahtınız yaver giderse tek seferde binlerce dolar kazanabilirsiniz. Bundan 3 sene evvel bir adam 1 dakikalığına boşa düşen google.com domainini 12 dolara almış, akabinde hoş sayıya tekrar Google’a geri satmıştır.

Aynı misal durum Microsoft dahil birçok büyük firmaların başına gelmiştir. Çünkü siz de büyük firmaların alan adlarıın kovalayarak çok önemli sayılar kazanabilirsiniz. Onun dışında yeniden ucuza aldığınız alan isimlerini olağan internet sitesi kuracak öbür bireylere de satabilirsiniz.

Ama şayet alan ismini kullanarak bir site kuracaksanız öncelikle belirtelim bu o kadar da kolay bir iş değil. Yanii alışılmış ki site kurmak artık günümüzde en fazla 5-10 dakika sürüyor lakin değerli olan o siteye girilecek içerik ve sitenin yükselmesini sağlayacak çalışmalar yaptırmak.

Maden alan ismi büyük bir yatırım neden GoDaddy üzere siteler bunu kendi içinde pahalandırmıyor?

Bu tıp firmalar yeteri kadar internet hizmeti sağlayarak kazandıkları için kendilerine özel pek alan ismi kaydetmiyorlar. Lakin natürel ki çok önemli tekliflere satılacağına inandıkları alan isimlerini kendileri kayıt ederek çok önemli sayılara satışa çıkarıyorlar. Büyük ajanslarla da çalışan GoDaddy üzere siteler, bu çeşit kaydettikleri değerli ve hoş alan isimlerini memleketler arası firmalara pazarlıyorlar.

Alan ismi alım satım işleri neden eskisi kadar tanınan değil?

Eskiden 10 tane alan ismi kaydeden site varsa artık binlerce bu işi yapan, yapmaya çalışan site var. Fakat internet sitesi açmak isteyen, internet işlerine yatırım yapmak isteyen teşebbüsçü sayısı bu cins sitelerle orantılı değil. Talep olmadığı için kimi domain satışı yapan siteler tabir yerindeyse sinek avlıyorlar. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de üstte listede verdiğimiz firmaların dalı domine etmelerinden kaynaklanıyor. 

Başa dön tuşu