Toyota’nın Otomobil Parçalarından Üretilen Sürdürülebilir Sneaker • Sosyalinsanlar

Nissan’ın, New Balance’ın ikonik 327 model spor ayakkabısından ilham alan dev sneaker şeklindeki otomobil tasarımıyla yakın zamanda gördüğümüz sneakera dönüşen otomobil örneğinin ardından bu defa otomobilden dönüşen bir sneaker tasarımıyla karşı karşıyayız. Japon spor malzemeleri üreticisi Asics ile Toyota Group çatısı altında bulunan kauçuk ve plastik otomotiv bileşenleri ile güvenlik sistemleri üreticisi Toyoda Gosei, sürdürülebilir sneaker üretmek için bir araya geldi.

Bu ortaklığın sonucunda, standart bir spor ayakkabısı üretimi için sıra dışı sayılacak malzemelerden yararlanılarak üretilen Gel-Sonoma 15-50 adlı spor ayakkabı ortaya çıktı. Sürdürülebilir sneaker, Toyota’nın ifadesiyle geri dönüşümü hayli zor olan hava yastıklarından ve otomobil direksiyonlarından üretildi.

Eski hava yastıklarından çıkan kumaş artıkları ile spor ayakkabıya nefes alabilen bir yüzey kazandırılırken, dış yüzeydeki Asics imzası olan tipik dikiş izi, Toyota otomobillerindeki hava yastığı tasarımlarına sadık kalacak şekilde kırmızı renkte kullanıldı. Ayakkabının tabanı ise geri dönüştürülen direksiyon simidi derisinden üretildi. Hava yastığı artıkları ayakkabıya dayanıklılık ve hafiflik sağlarken, direksiyon derisinden üretilen suya dayanıklı taban ıslak veya kaygan zeminler için sıkı bir yol tutuşu sağlıyor.

Toyoda Gosei, Asics ile ortaklığını sürdürürerek tesislerinde oluşan malzeme artıklarını değerlendirmek için sürdürülebilir ürünler geliştirmeye devam edeceğini açıkladı. Şirket aynı zamanda söz konusu atıkları, Re-S adlı alt markası altında çanta, kalem kutusu gibi ürünlere dönüştürüp satıyor. Otomobil parçalarından üretilen sürdürülebilir sneaker, 26 Ocak itibarıyla Asic’in çevrimiçi mağazasında satışa sunuldu.

Görseller: Asics

Başa dön tuşu