Google, 2019 Materyal Tasarımı Ödülü Kazananları Duyurdu

Eylül 2018 ve Ağustos 2019 yılları ortasında çıkan Android yahut iOS uygulamalar ortasından en âlâ Malzeme Tasarımı güncellemesi yapmayı başaran uygulamanın hangisi olacağına dair kıyasıya bir rekabet vardı. Gereç Tasarımı Ödülleri'nin ise 4 farklı kategorisi mevcut.

Theming: 

Bu kategori Malzeme Temasının renk, tipografi ve biçim tarafından birbiriyle dengeli olup etkileyici bir marka ortaya çıkartan uygulamaya verilen mükafatı temsil ediyor. Theming kategorisinin kazananı ise Ruff uygulaması oldu. 

“Ruff’ın kolay marka kimliği, uygulamanın not alan kullanıcılarına kanılarını rastgele bir tarzda süratli bir halde kaydetme yetkisi verir. Ruff, Gereç Bileşenlerini, bilhassa de alt katman ve art planı (uygulamanın birincil tuvali olarak fonksiyon görür) çok âlâ kullanır. Mavi kayan hareket düğmesi ve tek boşluklu yazı tipi, temaya rafine bir yaklaşım getirirken görselliği ile ilgi çeker. Alt tabakanın hafif yuvarlatılmış köşeleri, bileşenin el hareketlerini iletmesine yardımcı olur ve kullanıcıya daha fazla içerik için sürükleyebileceklerini bildirir. UI ayrıyeten, çeşit boyutunun kolay bir halde özelleştirilmesine ve açık, koyu yahut siyah tema seçimine de müsaade verir. Fonksiyon ve netliği önceleyen Ruff, tipografinin, halinin ve rengin dengeli bir halde kullanılması için davetkar bir temalı tecrübe yaratmayı başarıyor” sözleriyle Ruff uygulaması bu kategorinin birincisi oldu.

Innovation:

İnovasyon kategorisi ise Materyal dizaynını, sistemini ilham verici yeni istikametlere inşa etmek ve genişletmek için kullanılan şeylerin vakit içerisindeki gelişimine nazaran en güzel uygulamayı seçen bir kategori. Bu kategorinin kazananı ise Reflectly uygulaması oldu.

“Reflectly, AI takviyeli bir kullanıcı arabiriminden gelen isteklere, günlük kayıt uygulamasıyla insanların gerilim ve tasayla başa çıkmasına yardımcı olur. Uygulamanın yetenekli yerleştirme tecrübesi, suram sırasında yeni kullanıcılara rehberlik etmek için yumuşak geçişler ve eğlenceli bir lisan sunuyor. Sorularının sıcak ve yaklaşılabilir tonunun yanı sıra, Reflectly'nin arayüzü, ustalıkla gerçekleştirilen hareket koreografisi (örneğin, UI öğelerinin ekranda göründüğü şekilde), yükseklik ayarlamaları (atlı karıncadaki öğelerin düzeyini yükseltmek gibi) ve durumların değişmesiyle doludur. İhtimamla hazırlanmış bir kullanıcı tecrübesi de sunuyorlar. Özelleştirilmiş bileşenlerin, tipografinin, biçimin ve yüksekliklerin kullanılması, Gereç Tasarımı unsurlarını temel alırken tanınabilir, kullanılabilir ve her istikametten keyif veren eşsiz bir eser ortaya koymayı başarmışlar” kelamlarıyla de bu kategorinin birincisi açıklandı.

Experience:

Etkileyici bir kullanıcı tecrübesine hizmet eden, etkileşimi bol, yaratıcı, kullanıcıları hakikat yönlendirecek ve işlerini kolaylaştıracak direktiflerle dolu olan uygulamayı seçmek için de “Experience” kategorisi mevcut. Bu kategorinin kazananı ise Scripts oluyor.

“Scripts, dokunmatik ekran yeteneklerini makul kullanmasıyla yeni yazı sistemlerini öğrenme zorluğuna zekice bir tahlil sunuyor. Uygulamanın adım adım çizim etkileşimi, yanlışsız tekniği ustalıkla pekiştirmek için küçük animasyonlar ve dokunsal geri bildirimlerin yanı sıra vuruş sırası dahil olmak üzere açık talimatlar sunuyor. Yeterli tasarlanmış degradeler sistemi, dengeli tipografi ve alt gezinti çubuğundaki küçük çarpma göstergesi gibi küçük detaylar, kusursuz bir kullanıcı tecrübesi sunmak için bir ortaya gelmiş. Birtakım lisanlar için Scripts, arka plan manzaralarını görsel anımsatıcılar olarak birleştirir ve bir karakterin formunu temsil eden nesneye dikkatlice bağlar. Genel olarak, tecrübe, kullanıcıyı etkin öğrenmeye doğal olarak dahil eden ince düşünülmüş bir yaklaşımı göstermektedir” kelamlarıyla de bu kategorinin kazananı belirlendi.

Universality:

Kullanıcıların gereksinimlerine nazaran tasarlanmış itinayla düşünülmüş ve üniversal olarak çabucak her kullanıcıya hitap eden bir tasarım. Bu kategorinin mükafatı de Trip.com kazandı.

“Trip.com, global izleyici kitlesi için eksiksiz bir seyahat rezervasyonu tecrübesi yaratmayı başardı. Uygulamanın sistemi ve tipografik ölçeği, etkileyici bir halde desteklenen 19 lisanı destekleyen güçlü bir görsel hiyerarşi oluşturur. Yapışkan ikonografi ve eğlenceli renkler ile birlikte (tümü erişilebilir kontrast ihtiyaçlarını karşılamaktadır) kilit hareketleri güçlendirir ve değerli bilgilere dikkat çeker. Alttaki gezinme, aktif maksatları görüntülemek için birden fazla görsel ipucu sağlıyor; metin etiketlerinin boyutlarını arttırır ve renkleri değiştirir. İmajlar ve fotoğraflar, Trip.com’un çok çeşitli kullanıcı tabanını yansıtır; bu da onu eksiksiz bir kozmik uygulama yapan ayrıntılardan sadece bir tanesidir” sözleri ile Universality kategorisinin kazananı açıklandı.

2019'un Malzeme Tasarımı Mükafatları bu halde dağıtıldı. Sizler bu uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Başa dön tuşu