Google Chrome’un Son Sürümünde Site Ön Adları Gizlendi

Google, internet tarayıcıları olan Chrome için yeni bir sürüm yayınladı. Chrome 76 olarak isimlendirilen bu sürüm, tüm kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor.

Chrome 76'yla Google, tarayıcının Zımnî Mod özelliğinde iyileştirmeler yaparken, 2020 yılında takviye vermeyi keseceği Flash eklentisi ile ilgili de yeni bir adım atarak uygulamanın Flash takviyesini otomatik olarak devre dışı bıraktı. Artık ise Chrome 76'nın yeni bir özelliği ortaya çıktı.

Chrome 76 sürüm güncellemesini yapan kullanıcılar, adres çubuğuna dikkatle bakacakları vakit “www.” ve “https” üzere uzantıları göremeyeceklerdir. Birinci başlarda bir sorun olduğu düşünüldü fakat bu bir sıkıntıdan dolayı kaynaklanmıyordu. Google, kullanıcıların pek birden fazla için değersiz olan bu adres ön isimlerini Chrome 76'da gizlemeye karar verdi.

Google'ın kullanıcıların hizmetine sunduğu bu yeni özelliği sizlerde deneyebilirsiniz. Şayet bu haberi Chrome tarayıcısı üzerinden okuyorsanız adres çubuğunun direkt “webtekno” olarak başladığını görebilirsiniz. 

Google'ın sadeleştirdiği bu adres çubuğu görünümü; “http”, “https” ve “www.” ön isimlerini içeriyor. “m.” ön isimli internet sitelerinde ise durum eskisi üzere.

Ancak şayet bu görünümden hoşlanmıyorsanız, bu özelliği farklı yollar kullanarak tekrar eski görünüme dönebilirsiniz. Artık de bunları nasıl yapacağınıza bakalım.

Google Chrome eski adres çubuğu sistemine dönme:

İlk prosedürde sizlere, Google Chrome'un özelliklerini kullanarak tekrar eski imaj tertibine dönme süreçlerini anlatacağız.

  • Google Chrome'u açıyorsunuz ve adres çubuğuna “chrome://flags/omnibox-ui-hide-steady-state-url-scheme-and-subdomains” (tırnaklar olmadan) yazıp “Enter” tuşuna basıyorsunuz.
  • Karşınıza çok sayıda ayar menüsü gelecektir. Ekranın üst kısmında bulunan “Search flags” yazılı kısma gelerek “Omnibox UI Hide Steady-State URL Trivial Subdomains” yazmanız gerekiyor. 

  • Chrome, arama yaptığınız özelliği direkt karşınıza getirecektir. Üstelik ilgili ayar, büsbütün sarı renkle çizilmiş olarak sizleri bekliyor olacak. 
  • Ayar kısmının yan kısmında “Default” yazan kısmı göreceksiniz. Yapmanız gereken süreç Default yazan menüye tıklayarak bu kısmı “Disabled” olarak değiştirmek. Bu süreci yaptıktan sonra Google Chrome'u tekrar başlatmanız gerektiğini söyleyen bir bildirim alacaksınız. Chrome yine başlatıldığı takdirde internet siteleri yeniden eskisi üzere görünecektir.

Bu özelliği kullanabilmek için ikinci bir prosedür daha bulunuyor. Bu da Google'ın, geçtiğimiz günlerde Chrome için yayınlamış olduğu bir eklenti. “Suspicious Site Reporter” isimli bir eklentiyi Google Chrome'a kurarak, “https” ve “www” üzere adres ön isimlerini yine görüntülemeye başlayabilirsiniz. Bu eklentiyi Chrome'a kurmak isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Eğer hala Google Chrome'u güncellemediyseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanarak Google Chrome 76 sürümündeki öteki değişikliklerden haberdar olabilir ve internet tarayıcınızı nasıl güncelleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Başa dön tuşu