İklim Krizine Karşı Oatly’den Karbon Etiketleri • Sosyalinsanlar

İsveç merkezli süt ürünlerine bitkisel bazlı alternatifler sunan vegan gıda markası Oatly, ABD’deki bazı ürünlerine yarattıkları karbon ayak izini gösteren karbon etiketleri eklediğini duyurdu. İlk etiketler, markanın Oatgurts adı verilen çilekli, şeftalili, sade ve karışık meyveli sütsüz yoğurtlarında kendilerini gösterecek.

Oatly, 2021 yılından bu yana eko-etiket trendinin ivme kazandığı Avrupa’da ürünlerine karbon etiketleri yerleştiriyordu. Aynı yıl “Show us your numbers” adlı kampanyasıyla gıda sektörüne meydan okuyarak şirketleri karbon ayak izlerini açıklamaya davet eden Oatly, sektöre öncülük eden duruşunu pekiştirmek amacıyla karbon etiketi stratejisini ABD’ye taşımaya karar verdi.

Şirket, şimdilik 16 ürüne eklediği eko-etiketleri 2025 yılına kadar popüler ürünlerinden olan yulaf sütleri dahil olmak üzere 12 ürüne daha eklemeyi planlıyor. Tüketicilerin süt ürünleri yerine Oatly muadillerini tercih etmelerini sağlayarak gıda sisteminde bir etki yaratmak istediklerini belirten Oatly’nin Kuzey Amerika Sürdürülebilirlik Direktörü Julie Kunen, aynı zamanda insanların bunun sürdürülebilir bir seçim olduğunun da farkına varmalarını sağlamak istediklerini belirtiyor.

Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi adıyla hammaddelerin üretiminden son ürünün rafa gelişine kadar tüm süreçte ortaya çıkan başta CO2 olmak üzere sera gazlarının emisyon değerlerini hesaplayan Oatly, daha sonra sonuçları markaların karbon ayak izlerini hesaplayan CarbonCloud adlı İsveç merkezli bir yazılım şirketine doğrulattı. Tarımsal girdilerin üretimini, nakliye, imalat, işleme, paketleme ve dağıtımın etkisini içeren karbon etiketleri müşteri kullanımının etkilerini içermiyor.

Yapılan ölçümün sertifika tarihi, besin değerlerinin yer aldığı etikette yer alıyor. Öte yandan ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından denetlenen ve belli standartlara sahip besin değeri etiketlerine kıyasla karbon etiketleri üzerinde henüz sağlanmış bir fikir birliği yok. Bu nedenle “tamamen doğal” veya “serbest gezen” gibi ifadeler herhangi bir düzenlemeye tâbi olmadığından karbon etiketlerinde yer alabiliyor.

Oatly ve CarbonCloud’un hesaplamalarına göre, ABD’deki 16 ürününün karbon ayak izi 0,62 ila 1,9 kg. CO2e/kg arasında değişiyor. Kâr amacı gütmeyen İngiltere merkezli bir kuruluş olan Our World in Data‘nın tahminlerine göre karbon ayak izi 0,9 kg. CO2e/kg olan yulaf sütüne karşılık bir litre inek sütünün karbon ayak izi 3,15 kg. CO2e/kg. İklim krizine dikkat çekmek amacıyla karbon etiketi eklenen 16 Oatly ürünün yarattığı iklim etkilerini çevrimiçi olarak oatly.com/footprint web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Görseller: Oatly, Twitter

Başa dön tuşu