Google – Daha Kolay Arama İçin 8 Tüyo

İnternet deyip geçtiğimiz lakin hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını unuttuğumuz kavram, içerisinde arama yaparken çok karmaşık bir hal alabiliyor. Milyonlarca arama sonucunu içerisinde barındıran bu “platform”, belirli tüyoları bilmeniz durumunda aradığınız şeyi saniyeler içerisinde karşınıza çıkarabiliyor.

Bu hususta belli sistemler bulunsa da birçok kişi bu prosedürleri kullanmadan aramalar yapıyor ve aradıkları şeyi bulmaları dakikalarca sürebiliyor. Her anın değerli olduğu yaşantılarımızda bu sorunun üstesinden gelebileceğini düşündüğümüz belli usulleri sizler için derledik. Aşağıdaki prosedürleri kullanarak Google aramalarınızı birkaç saniye içerisinde olduğundan daha verimli hale getirebilirsiniz.

Kısa ve kolay anahtar sözler kullanmanın sırrı:

Arama motorlarının arattığımız sözleri eşleştirdiğini düşünürseniz, bulmak istediğiniz sayfada geçebilecek anahtar sözlerle arama yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Dahası, bir ya da iki kelimelik aramalar sayesinde çok daha geniş kapsamlı bir arama da yapabilirsiniz. Bu sebeple aramalarınıza az sayıda anahtar sözle başlayıp gereksiniminiz varsa anahtar sözleri artırmak faydanıza olacaktır.

Örneğin “en yakın ATM” araması yerine “yakınımda ATM” aramasını yapmak size daha fazla vakit kazandıracaktır ve aradığınız sonucu haritalar üzerinden karşınıza çıkaracaktır.

Noktalama ve yazım kurallarını önemseyen yapay zekadan faydalanma:

Siz de arama yaparken yazım yanlışı yapmaktan korkuyorsanız bu endişenizin ziyadesiyle yersiz olduğunu söyleyebiliriz. Google, özelliği sayesinde yaptığınız fahiş yazım yanılgılarını otomatik olarak algılayıp bunları düzelttiği için bunun hakkında endişelenmenize gerek kalmıyor.

Yukarıdaki fotoğraflara bakacak olursanız “Bugün hava kaç derece” ile 'bgün hva kaç drce' yazmak ortasında hiçbir fark olmadığını görebilirsiniz.

Aradığınız sayfada katiyen geçtiğini düşündüğünüz sözleri tırnak içerisine alma

Bu yol birçoğumuzun kullandığı bir usul olsa da birçok kişinin de bilmediği bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebepten ötürü aramalarınızı ziyadesiyle kolaylaştırabilecek bu özelliği bilmeyenler için kolay bir biçimde anlatmaya çalışacağız.

Google üzerinde muhakkak bir arama yaptığınızı düşünelim. Teknoloji ve bilim dendiği vakit akla birinci gelen site olan Webtekno'yu bilmeyen birinin, üstte görünen formda bir arama yapması sonucunda Webtekno'yu çarçabuk bulabileceğini görebiliyorsunuz.

Bu halde aramalar yapmak görsel arama yaparken ve Google Akademik platformunu kullanırken hayatınızı son derece kolaylaştırabilir.

Bilmediğiniz yerleri yıldızla doldurma

Google’ın en kullanışlı arama özelliklerinden olup birçok kişinin kullanmadığı bir özellikse yıldızlı arama yapmak olabilir. Bu özellik sayesinde belli bir kısmını hatırlayamadığınız belli aramaları yapabilirsiniz.

Az evvelki tırnaklı arama özelliğini hatırlayın. Bir müzik kelamı arıyorsunuz lakin aklınızda sadece başı ve sonu kaldı. Bu durumda aklınızda kalan kısmı üstteki üzere yazarsanız Google, yıldızlı bıraktığınız kısımları sizin için tamamlar. Google, koyduğunuz yıldız sayısı kadar eksik söz olduğunu düşündüğü için aradığınız müzikteki eksik söz sayısından emin değilseniz yıldız sayısını artırmayı deneyebilirsiniz.

Site odaklı arama yapma:

Yine birçok kişinin kullandığı fakat bir o kadar çok kişinin de bilmediği bir özellik olarak karşımıza çıkan site odaklı arama yapmak, birden fazla vakit hayat kurtarabilir. Örneğin sitemizde gördüğünüz bir haberi onlarca sefer aradınız, yorumlarda sordunuz fakat kimse size dönmedi. Bu noktada haberden aklınızda kalanları site:webtekno.com: (anahtar kelime) formunda aratabilirsiniz. Örneğini çabucak verelim:

Bu aramayı yaptığınız vakit sadece ve sırf www.webtekno.com sitesine bağlı sonuçları alırsınız. Rica ederiz…

Aramalarınızdan muhakkak siteleri çıkartma:

Az evvel yaptığımız sürecin tam karşıtını de yapmak mümkün. Örneğin ödeviniz için araştırma yapıyorsunuz fakat makul bir site gereksiz yer kaplayarak aradığınız şeyi bulmanızı zorlaştırıyor. Tam da bu noktada yapmanız gereken şey siteyi çıkartmak. Sözün tam anlamıyla…

Örneğin Google’da İbrahim Akman’ı (namıdiğer Boss) aratmak istediniz lakin aramalarınızda Twitter ile bağlı sayfaları görmek istemiyorsunuz. Bu noktada yapmanız gereken şey bir eksi işareti koyup gerisine Twitter yazmak. Gördüğünüz üzere birinci aramada Twitter birinci sonuçken ikinci aramada Twitter’dan eser kalmıyor.

URL odaklı arama yapma:

Site sizin için kıymetli değil lakin URL içerisinde geçmesini istediğiniz bir söz bulunuyor. Bilhassa internet üzerinde toplumsal medya kullanıcı ismiyle arama yapma ya da muhakkak bir eser üzerine belli bir noktayı inceleyen yazıları bulmada ziyadesiyle işe yarayan bu metodu çabucak sizinle paylaşalım.

Google'ın arama kısmına 'inurl:' yazdıktan sonra URL içerisinde bulunmasını istediğiniz şeyi boşluksuz bir biçimde yazdığınız takdirde armanıza uygun sonuçlar önünüze çıkacaktır. Örneğin 'inurl:donanim' yazdığımız vakit sırf URL içerisinde 'donanim' geçen sonuçlar önümüze çıkacak.

Dosya odaklı arama yapmak:

İnternette muhakkak bir arama yaparken istediğiniz dataların makul bir belge formatında da olmasını isteyebilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken “filetype:(dosya tipi)” yazmak. Örneğin aşağıdaki aramayı inceleyebiliriz.

Görselde de görebileceğiniz üzere Google, bu arama sonucunda yalnızca PDF evraklarını size gösteriyor.

Google’da arama yaparken işinizi kolaylaştıracak 8 tüyoyu listelediğimiz yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu ve bunun üzere listeleri kaçırmamak için bizi takipte kalın.

Başa dön tuşu