AKK’nin Kalkması İnternet Kullanımına Yansımadı: İşte Nedeni

2018’in son aylarında Türkiye’deki internet kullanıcılarını zorda bırakan, global standartlara uymayan bir düzenlemenin kaldırılacağını size bildirmiştik. AKK’nin kalkacağına dair bilgilerin netleşmesiyle birlikte, gözler internet servis sağlayıcılarına dönmüştü. Yeni düzenleme, yeni tarifeler göreceğimiz manasına geliyordu.

Kısaca düzenlemenin tesiri internet fiyatlarını beklenilenden de üste çekti. 24 mbps sürate sahip ve taban fiyatı 65 TL olan tarifeler, AKK kalkınca 120 TL taban fiyata yükselmişti. Genel olarak tüm tarifelerde %40-%50 bandında artış yaşanmıştı. Bunu takiben Turknet ve Millenicom üzere firmalar da fiyatlarına 10-15-20 TL fiyatlarında artırımlar yaptılar. 

Hemen çabucak tüm internet tarifelerindeki fiyat artışı netleşince, AKK’siz devrin kullanıcılara nasıl yansıyacağı da merak konusu oldu. Birinci resmi sayılar açıklandı ve yeni devrin getirilerini net bir biçimde gördük. 

Daha net anlamak ismine son 3 yılın birinci çeyreklerinde “kullanıcı başına indirilen data ölçüsündeki artışı” kıyaslayalım:

2016’dan 2017’ye yaşanan artış: 7,1 GB (AKK var)
2017’den 2018’e yaşanan artış: 14,4 GB (AKK var)
2018’den 2019’a yaşanan artış: 20,2 GB (AKK yok)

Kullanıcı başına tüketilen data ölçüsünün artmasına neden olan ana etmenler şöyle:

  • Akıllı telefon ve bilgisayarların daha süratli internet irtibatlarını desteklemeleri,
  • Buna bağlı olarak uygulamaların giderek daha çok data tüketecek biçimde tasarlanması, 
  • Bulut teknolojilerinin yaygınlaşması,

Bu listeye daha çok unsur eklemek mümkün. Tüm bu etmenleri göz önünde bulundurduğumuz vakit, AKK düzenlemesinden bağımsız bir biçimde kullanıcı başına giderek neden daha çok data tükettiğimizi anlıyoruz. Tüm bu imkanlara erişen kullanıcı sayısının da giderek artması da altyapı talebini azamî seviyeye çıkartıyor. Münasebetiyle her geçen yıl kişi başına tüketilen data miktarındaki artış makasının açılması çok çok doğal.

Kısaca özetlemek gerekirse; 2018’den 2019’a yaşanan 20,2 GB’lık artış, tahminen son yılların en büyük artışı lakin sebebi AKK’nin kaldırılmış olması değil. 2018’de AKK düzenlemesi varken yaşanan artış, 2017’de yaşananın 2 katından daha fazla. Fakat 2019 için emsal bir durum yok. Bir evvelki artış ölçüsünün sadece %28,7 oranında üzerine çıkılmış durumda. 

AKK’nin kalkışıyla kişisel olarak kullandığımız data ölçüsü ortalamasında yeteri kadar artış yaşanmadığını görüyoruz. Elbette istatistiki datalar ile kusurlu çıkarımlar yapmanız da mümkün, fakat evvelki yılların bilgileriyle yaptığımız kıyaslamalar bize bunu gösteriyor. 

Yaşanan fiyat artışları, yüksek surattaki bilgi paketlerinin yüksek fiyatlı tarifelerle sunulması ise bu durumun en büyük nedenleri ortasında. Görüş, teklif ve niyetlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz

Başa dön tuşu