Google Hesaplarınıza Parmak İzinizle Girebileceksiniz

Akıllı telefonlarımızda birçok toplumsal medya uygulamasına sahip olabiliyoruz. Hâliyle hepsinin güvenliğini sağlamak için farklı farklı şifreler belirlememiz gerekebiliyor. Güvenliği elden bırakmamak için de kimi bireyler, kolay şifrelerden çok karışık ve uzun şifreler koyabiliyorlar. Bu şifreleri tekrar girmek zorunda kaldığınızda, çok karışık yahut çok uzun olan şifrenizdeki sırf bir harfi yanlış yazmak, zulüm üzere gelen bir sürecin başlangıcı olabiliyor.

Google, tam da bu durumla başa çıkabilmek için yeni bir şifre giriş metodu üzerinde çalışıyor. Şifre giriş süreci, sırf saniyeler sürse de şirket, bu durumu daha da süratli bir hâle getiriyor. Paylaşılan  görselde de görebileceğiniz üzere parmak izinizi kullanarak hesap bilgilerinizi girmek için sadece “Kilit ekranı şifresini kullan” butonuna basmanız ve akabinde parmak izinizi okutmanız kâfi.

Google hesaplarına parmak iziyle saliseler içinde inançlı giriş:

Google, mevzunun güvenilirliğiyle alakalı yaptığı açıklamada parmak izinin katiyetle Google’ın sunucularına gönderilmediğini belirtti. Parmak izleri, sadece aygıtta kayıtlı olarak bulunuyor ve Google’ın sunucularına sadece parmak izinin hakikat olduğuna dair kriptografik bir onay gidiyor.

Sistemi denemek istiyorsanız şimdilik sadece Google Pixel cihazlarında çalıştığını belirtelim. Sistem, birkaç gün sonra Android 7.0 Nougat versiyonu ve üst versiyonlarına sahip aygıtlara gelecek. Bir Google Pixel cihazına sahipseniz sistemi denemek için Google Passwords sitesine uğrayabilirsiniz. Sistem vakitle öbür Google sitelerine de yayılacak.

Başa dön tuşu