Firefox’a Premium Bir Sürümün Geleceği Onaylandı

Almanya temelli bir site olan T3N’in haberine nazaran Firefox CEO’su Chris Beard’la yapılan bir röportaj sonucunda yeni bir tarayıcı sınıfı, bu yılın sonlarına hakikat gelebilir.

Şu an için bir ismi bulunmayan ve bu sebepten ötürü ‘Firefox Premium’ olarak atıfta bulunacağımız tarayıcı, fiyatsız olan Firefox tarayıcısını etkilemeyecek lakin fiyatsız sürümde bulunmayan ekstra özellikler sunacak. Bu özellikler ortasında şifreli bulut depolama, VPN ve farklı abonelik hizmetlerinin bulunması bekleniyor.

Firma daima olarak yeni gelir kapıları arayışında olduğu için bunu en tanınan yazılımı olan Firefox üzerinden gerçekleştirmeye çalışıyor.

Resmi bir Firefox açıklamasında “Yüksek ihtimalle evvel yeni hizmetleri kullanıma açıp sonrasında hangi hizmetlerin daha düzgün olduğuna bakacağız. Bunları yaparken de kullanıcı güvenliği en büyük önceliğimiz olacak. Firefox ve ETP (Geliştirilmiş Takip Koruması) üzere birçok güvenlik özelliği ve hizmeti fiyatsız olmaya devam edecek” tabirlerini kullandı.

Kullanıcılar ortasında fazla paranoya yapanlar bu değişikliği para vermeyenlerin cezalandırıldığı bir sistem olarak görse de Firefox, bu sistemin sırf ödeme yapanların ek özelliklere sahip olacağı bir sistem olduğunu yineledi.

Başa dön tuşu