Google, Hizmetlerindeki Gizlilik Önlemlerini Artırıyor

Sanal dünyada saklılığın ehemmiyeti gitgide artmasına karşın, bu dünyada gizliliğinizi müdafaanız pek de kolay değil. Lakin Google, tanıttığı birtakım yeni araçlar ve ayarlarla kullanıcılarının saklılık konusundaki isteklerini kolaylaştıracak üzere duruyor.

İlk olarak Google Haritalar’daki saklılık modu kısa bir müddet içerisinde etkinleştirilecek. Gizli mod, Google Chrome’da 2008 yılında kullanıma sunulduğunda sanal dünyada kapalılığı muhafaza formülleri ortasında süratle popülerleşmişti. Bu yılın başlarında bu özellik YouTube’a geldi ve yakında saklılık modunun tadı Google Haritalar’da da çıkartılabilecek.

Haritalardaki zımnilik modunu etkinleştirmek için yapılması gereken tek şey ise profil fotoğrafınıza tıklamak ve çıkan seçenekler ortasındaki saklılık modunu (Incognito Mode) seçmek olacak. Bu moddayken yaptığınız pozisyon aramaları profiline kaydedilmeyecek ve Haritalar tecrübenizi şahsileştirmek için kullanılmayacak. Bu mod, bu ay içerisinde Android aygıtlara daha sonra ise iOS aygıtlara gelecek.

YouTube

Google, mayıs ayında pozisyon geçmişinizi ve internet aktivitelerinizi her üç ayda ya da 18 ayda otomatik olarak silmenizi sağlayan yeni kapalılık özelliğini duyurmuştu. Bu özellik artık de YouTube’a geliyor. Yani gizlice dinlediğini müzikler yahut izlediğiniz görüntülerin kayıtlarını otomatik olarak silebileceksiniz.

Google Asistan

Google getirdiği yeni saklılık özelliklerinden bir tanesi de Google Asistan ile sesli datalarınızı silmek. Önümüzdeki haftadan itibaren ses dataları geçmişinizi komut kullanarak silebileceksiniz. “Hey Google, sana söylediğim son şeyi sil” ya da “Hey Google, geçen hafta sana söylediğim her şeyi sil” komutlarını kullanarak Google Asistan üzerinden yaptığınız sesli aramaların geçmişini silebileceksiniz.

Eğer ki bir haftadan daha eski sesli datalarınızı silmek isterseniz, Google Asistan hesap ayarlarınıza gelerek bu süreci gerçekleştirmenize yardım edecek. Bu özellik birinci olarak İngilizce lisan takviyesiyle gelecek, öteki lisan destekleriyse daha sonraki ayda eklenecek. Ayrıyeten “Hey Google, bilgilerimi nasıl inançta tutuyorsun?” sorusunu sorarak Google’ın datalarınızı nasıl sakladığına dair bilgi alabileceksiniz.

password.google

Tabii kapalılık ve güvenlikten bahsedip şifreden hiç kelam etmezsek olmaz ki Google bunun için de bir servis geliştirdi. Şirket, şifrelerinizi yönetebileceğiniz Şifre Denetimi (Password Checkup) özelliğini duyurdu.

Şifre denetimini kullanarak şifrelerinizden rastgele birisinin zayıf olup olmadığını, farklı sitelerde şifrenizi yine kullanıp kullanmadığınızı ya da şifrenizin çalınıp çalınmadığını denetim edebileceksiniz. Şifre denetimi yapmak için Chrome tarayıcınız üzerinden passwords.google.com’a gidebilirsiniz.

Başa dön tuşu