Google, Reklamcılık Politikalarını Basitleşteştirecek

Google, daima genişleyen bir reklam ağı oluşturuyor. AdSense, AdMob ve İsim Manager üzere pek çok farklı reklamcılık platformuna sahip olan Google, tüm bunların epey karmaşık olduğuna karar vermiş olmalı ki reklamların nerede görünebileceğini daha düzgün açıklayarak AdSense, AdMob ve İsim Manager'daki yayıncı tecrübesini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Bu kapsamda Google, birinci olarak, “reklamcılığına müsaade verilmeyen yahut kısıtlanabilecek içerik türlerinin” ana çizgilerini kolay bir özet formunda yayıncılara sunacak. Kolaylaştırma, yayıncılardan gelen “tutarlı bir geri bildirim parçası” olacak ve siyasetleri anlamayı ve izlemeyi daha kolay hale getirecek. Google, reklam sadeleştirmesinin bir modülü olarak uyguladığı kimi yaptırımları da bu kapsamda güncelleyecek.

Google, yayıncılara pek çok mevzuda da kısıtlamalar uyguluyor:

Yenilenen Google Yayıncı Siyasetleri; AdSense, AdMob yahut İsim Manager aracılığıyla reklam yayınlanmasına müsaade verilmeyen makaleleri ve sayfaları kapsıyor. Politikayı ihlal eden içeriğe para kazandırmaya çalışmak ise reklamın askıya alınmasına yahut hesabın sonlandırılmasına neden olabiliyor.

Google’ın, yayıncı kısıtlaması uyguladığı içerikler ortasındaysa şunlar yer alıyor: “Cinsel içerik, şoklayıcı içerik, patlayıcı unsurlar, silahlar, silah modülleri ve ilgili eserler, başka silahlar, tütün, rekreasyonel ilaçlar, alkol satışı ve berbata kullanımı, çevrimiçi kumar, reçeteli ilaçlar ve onaylanmamış ilaçlar”

Google, Yardım Merkezi ve Siyaset Merkezi’ni güncelledikten sonraki ay siyaset siyasetlerinde değişiklik yapacak. Siyasetlerin ve kısıtlamaların eksiksiz bir dökümü o vakit ayrıntılı olarak paylaşılacak.

Başa dön tuşu